Plexus Polaire: Hiša za lutke
12 +, 100 min, v angleščini s slovenskimi nadnapisi
Priznana norveška režiserka Yngvild Aspeli se tokrat na festival Lutke vrača z uprizoritvijo po besedilu Henrika Ibsena Nora ali Hiša za lutke. Yngvild Aspeli se je odločila uporabiti to mojstrovino kot ogledalo in odkriti način, kako se zgodbe preteklosti prepletajo s sedanjostjo. Nastopajoča, ki ju na odru obkrožajo lutke v človeški velikosti, z njimi oživljata najgloblje zakopane človeške občutke, srh in strasti. Nora, ta žena in mati, ki bi rada vse pustila za seboj, v interpretaciji Yngvild Aspeli z glavo tolče ob nevidno stekleno površino lastnega obstoja.
Gostovanje predstavlja slovensko premiero uprizoritve in otvoritev festivala, v katerem bo v vlogi Nore nastopila prvakinja ansambla Lutkovnega gledališča Ljubljana Maja Kunšič.
Norvežanka Yngvild Aspeli je diplomirala na École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq v Parizu in na Nacionalni univerzi za umetnost Marionnette de Charleville-Mézieres (ESNAM). Deluje kot igralka in lutkovna ustvarjalka, ki izdeluje maske in lutke za različna gledališča v Franciji, na Norveškem in v Angliji. Leta 2008 je ustvarila skupino Plexus Polaire, močno ekipo soustvarjalcev, ki sodelujejo že več let. Njihova poetika med seboj povezuje sliko in besedo, zvoke in geste, domišljijo in materijo, osrednja misel njihovih vsebin pa je vstopiti in se dotakniti najbolj skritih človeških občutkov. Pri tem se zgodi senzibilno srečanje med animatorjem in lutko, obenem pa jih zanimata zlasti preizpraševanje in reprezentacija občutij na odru.
Plexus Polaire: Hiša za lutke
10,00 EUR
Predprodaja do 31. 8.: 7 EUR; redna prodaja: 10 EUR. Od 1.9. dalje količinski popust za najmanj deset poljubnih vstopnic: 7,5 EUR
Režija: Yngvild Aspeli, Paola Rizza
Zasedba: Yngvild Aspeli/Maja Kunšič, Viktor Lukawski
Glasba: Guro Skumsnes Moe
Zbor: Oslo 14 Ensemble
Izdelava lutk: Yngvild Aspeli, Sébastien Puech, Carole Allemand, Pascale Blaison, Delphine Cerf, Romain Duverne
Scenografija: François Gauthier-Lafaye
Kostumografija: Benjamin Moreau
Dramaturgija: Pauline Thimonnier
Koreografija: Cécile Laloy
Koproducenti: Théâtre Dijon Bourgogne CDN, Les Gémeaux (scène nationale de Sceaux), le Bateau Feu (scène nationale de Dunkerque), Le Trident (scène nationale de Cherbourg), le Manège (scène nationale de Reims), Figurteatret i Nordland, Baerum Kulturhus, Nordland Teater, Mo i Rana, Teater Innlandet, Hamar, Festival Mondial des Théâtres de Marionnette de Charleville-Mézières, Lutkovno gledališče Ljubljana.
S podporo programa Teatroskop, ki ga izvaja Francosko ministrstvo za Evropo in zunanje zadeve, Francosko ministrstvo za kulturo in Francoski inštitut Paris.
Bodite med prvimi ...
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,