30. maj 2025 09:00

Dan Afrike 2025

Naravni viri in razvoj

Jutranji uvod v konferenco in večerni koncert – edinstvena glasbena izkušnja, ki združuje afriške ritme, slovenske priredbe v afriških in jazzovskih ritmih ter plesno-zabavno glasbo.

Debata želi osvetliti enega temeljnih vzrokov za neenakost in nestabilnost, preučiti posledice izkoriščanja neobnovljivih naravnih virov, tudi kritičnih surovin, v odnosu do načel trajnostnega razvoja, in razpravljati o možnih novih paradigmah. To sodi tudi med prednostne naloge Slovenije v VS OZN v času njenega nestalnega članstva 2023–2025. 

Problem izkoriščanja virov za razvoj je zelo aktualen, čeprav redko govorimo o njem. V zadnjih desetletjih opažamo vse večje zanimanje za uporabo naravnih virov, zlasti ekstraktivnih, kar podpirajo številne mednarodne institucije in vlade. Pravilno izkoriščanje virov skupaj z izboljšanim upravljanjem naj bi namreč postalo nova metoda »zmanjševanja revščine« in upanje za regije ter države, ki jih revščina močno prizadeva, vendar so bogate z viri. Posledično se povečuje obseg tujih naložb v rudarsko industrijo, sprejemajo pa se tudi nove politike in zakoni, ki tak razvoj omogočajo.

Kljub temu pa razprava o pridobivanju neobnovljivih virov ostaja zelo kontroverzna. Na eni strani se raba naravnih virov zdi »naravna« rešitev za zmanjševanje revščine in spodbujanje razvoja, zlasti za države globalnega juga, ki so v največji stiski. Dolgo je veljalo prepričanje, da uporaba narave in njenih virov prinaša blaginjo, bogastvo in napredek. Čeprav je to prepričanje še vedno prisotno, pa se pojavljajo tudi nasprotni argumenti, ki opozarjajo na ponovno aktualnost »prekletstva« naravnih virov. Bogastvo virov pogosto vodi v nasilje, korupcijo in ekološke katastrofe. Tudi če teh skrajnih posledic ni, lahko neenak dostop do naravnih virov negativno vpliva na trajnostni razvoj.

Načela trajnostnega razvoja narekujejo, da morajo vse dejavnosti, tudi gospodarske, zadostiti potrebam sedanjih generacij, ne da bi pri tem ogrožale potrebe prihodnjih. Izkoriščanje naravnih virov zato odpira širok spekter vprašanj, kot so dostop, lastništvo, trajnostna raba okolja ter pretvorba pridobljenega bogastva v oblike, ki bodo enakovredno zadovoljevale potrebe tako današnjih kot prihodnjih generacij.


Program:
Dogodek Dan Afrike 2025 poteka pod pokroviteljstvom njene ekscelence Nataše Pirc Musar, predsednice Republike Slovenije.

Ob začetku bo udeležence nagovorila Tanja Fajon, ministrica za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije.

8.00–9.00        Registracija in glasbeni uvod v konferenco z glasbeno zasedbo Jan Sever & Sanou Akustica
Jan Sever, klavir
Issiaka Sanou, djembe
Mamourou Sanou, djembe

9.00                 Otvoritveni nagovor Tanje Fajon, ministrice za zunanje in evropske zadeve 
9.15–10.30      Panel voditeljev: NARAVNI VIRI IN POTENCIAL ZA RAZVOJ
10.30–10.45    Odmor
10.45–12.30    2. panel: IZZIVI RABE NEOBNOVLJIVIH VIROV V LUČI NAČEL TRAJNOSTNEGA RAZVOJA
12.30–14.00    Odmor za kosilo
14.00–15.15     3. panel: ALTERNATIVE IN PRIMERI DOBRIH PRAKS 
15.15–15.30    Odmor
15.30–17.00    4. panel: NARAVNI VIRI IN GRADNJA MIRU
17.00               večerja 

18.00                koncert Fake Orchestra feat. Seydou
Kouyate Seydou Kouyate, vokal, kora, klaviature
Ana Vipotnik, vokal
Lovro Ravbar, saksofon
Igor Leonardi, kitara
Tadej Kampl, bas
Anže Mikulan, bobni

 

 

 

Partnerske organizacije: Ministrstvo za zunanje zadeve RS, Chatham House, Generalni direktorat Evropske komisije za mednarodna partnerstva, BSF – Blejski strateški forum, Gospodarska zbornica, Cankarjev dom, nevladne organizacije in institucije v Sloveniji.
 

Nakup vstopnic

Dan Afrike 2025

30. maj 2025 09:00
30. maj 2025 09:00
Več terminov

Registracija

Ivanka

Ivanka

Ivanka
najboljša spremljevalka na prireditve.

prijava

Bodite med prvimi ...

....  ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI