Kultura vsak teden pri vas
Prijavite se na
E-novice cankarjevega doma
Novosti programa, napovedi, zgodbe in zakulisja in druge zanimivosti vsak teden v vašem e-poštnem nabiralniku.
Katalonsko vprašanje: preteklost, sedanjost in pogled Slovencev
Sodelujejo: Joaquim Coll, Luka Lisjak Gabrijelčič; povezuje Mimi Podkrižnik.
Joaquim Coll Amargos, Barcelona (1967).
Doktoriral je iz novejše zgodovine na Univerzi v Barceloni. Za biografijo Narcís Verdaguer i Callís i el catalanisme possibilista (1863-1918) je prejel nagrado mesta Barcelona. Je avtor različnih knjig o zgodovini Katalonije ob koncu 19. in v 20. stoletju ter o odmevih afere Dreyfus v Španiji. Med njegovimi zadnjimi deli je besedilo Francisco Pi y Margall y el sueno federal, ki je bilo objavljeno v knjigi več avtorjev Catalanes en la historia de Espana (Katalonci v zgodovini Španije, Ariel, 2020). Letos je uredil knjigo La Diputación Municipalista, La Gran Transformación (1979-2019), za katero je napisal poglavje La construcción del gobierno local intermedio (Diputació de Barcelona). Od leta 2010 tedensko objavlja v časopisu El Periódico de Catalunya, od 2019 v časopisu 20 Minutos, od 2016 v spletnem občilu Crónica Global. V preteklosti je pisal tudi za časopis El País. Leta 2012 je bil eden od ustanoviteljev in podpredsednik društva Federalistes d'Esquerres (Levi federalisti), 2014 pa društva Societat Civil Catalana (Katalonska civilna družba).
Luka Lisjak Gabrijelčič, Šempeter pri Gorici (1980).
Je zgodovinar in publicist, urednik revije Razpotja in vseevropske mreže Eurozine (Dunaj) ter redni kolumnist Dela in portala N1. Je avtor del o intelektualni zgodovini srednje-vzhodne Evrope (A History of Modern Political Thought in East-Central Europe (1918-2018), OUP 2018, v soavtorstvu z Balazsem Trencsényi idr.; A Legacy of Division: East and West after 1989, CEU Press 2020, s Ferencem Laczóm).
Brezplačne vstopnice
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,