13. nov. 19:30

Zala Ažbe, orgle & Nika Frelih, orgle

Koncert nagrajenk TEMSIG
V sodelovanju z Glasbeno mladino ljubljansko

Koncert z odmorom predvidoma traja osemdeset minut.

Zala Ažbe, orgle
*
Nika Frelih, orgle


Spored:
Johann Sebastian Bach (1685–1750): Toccata, adagio in fuga v C-duru, BWV 564
Peter Planyavsky (1947): Toccata alla rumba
Charles-Marie Widor (1844–1937): Simfonija št. 6 v g-molu
I. Allegro

*

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847), prir. M. Schmeding (1975): Uvertura Hebridi
Primož Ramovš (1921–1999): Tokata za orgle
Sigfrid Karg-Elert (1877–1933):  7 Pastels from the Lake of Constance, op. 96 št. 7
Hymn to the stars (Hvalnica zvezdam)
Johann Sebastian Bach (1685–1750):  Preludij in fuga v Es-duru, BWV 552/2
Fuga


Zala Ažbe je bila rojena leta 2003 in svojo glasbeno pot začela kot učenka klavirja na Glasbeni šoli Škofja Loka. Z enajstimi leti je začela igrati orgle in zaključila štiri letnike v razredu prof. Klemena Karlina. Šolanje je nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, kjer se je prvo leto kalila pri prof. Nini Frank, zadnje tri letnike pa je opravila pri red. prof. Renati Bauer. Sedaj študira na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri red. prof. Renati Bauer in obiskuje drugi letnik. Redno se udeležuje tekmovanj na državni in na mednarodni ravni. V letih 2018, 2021 in 2024 je na Tekmovanju mladih glasbenikov RS dosegla zlato plaketo. Lani je na prvem mednarodnem orgelskem tekmovanju IMMCC v Mariboru zasedla prvo mesto v starostni kategoriji in prejela zlato plaketo. Leta 2019 pa je na prvem orgelskem tekmovanju Fondazione Friuli v italijanskem Vidmu prejela nagrado za najmlajšega perspektivnega organista. Redno se udeležuje mojstrskih tečajev pri priznanih organistih, kot so: Leo van Doeselaar, Nathan Laube, Lorenzo Ghielmi, Wolfgang Kogert in Pavao Mašić.

*

Nika Frelih (rojena 2001), doma z Bleda, je študentka orgel na Dunaju. Z glasbo se srečuje od malih nog – sprva v Glasbenem centru DoReMi Bled z obiskovanjem glasbenih uric, klavirja, solfeggia, zbora, orkestra, violine ter pozneje v Glasbeni šoli Radovljica z orglami in petjem. Nato je glasbeno pot nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana z orglami pri prof. Nini Frank in zatem na Akademiji za glasbo Ljubljana v razredu prof. Renate Bauer. V študijskem letu 2022/23 je bila na študijski izmenjavi na Univerzi za glasbo v Leipzigu, kjer se je šolala pod mentorstvom prof. Martina Schmedinga in Nicolasa Berndta. Zdaj nadaljuje magistrski študij orgel na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju v razredu prof. Zite Nauratyill. Udeležuje se orgelskih seminarjev pri priznanih profesorjih, kot so: Hannfried Lucke, János Pálúr, Dalibor Miklavčič, Wolfgang Kogert, Jeremy Joseph, Daniel Beilschmidt, Daniel Moult, Henry Fairs, Olivier Latry, Peter Planyavsky. Navdušujejo jo tudi petje, tako solistično kot zborovsko, ter glasbena teorija, komponiranje in improviziranje. Prejela je kar nekaj nagrad kot organistka (zlate plakete in dvakrat prvo nagrado na Temsigu leta 2018, 2021, 2024) in na tekmovanju iz solfeggia (zlata plaketa na Temsigu 2015). Zmagala je na Slovenski glasbeni olimpijadi leta 2016 in zatem zasedla četrto mesto na mednarodni olimpijadi. Njena avtorska skladba Molitev je bila priporočena v izvedbo na natečaju Glasba zaprtih ust, udeležila pa se je tudi drugih pevskih, klavirskih in orgelskih tekmovanj. V GC DoReMi je poučevala glasbene urice, solfeggio in klavir, rada tudi korepetira. Kot orglavka je sodelovala z zbori Glasbene matice in Akademije za glasbo Ljubljana.

Nakup vstopnic

Zala Ažbe, orgle & Nika Frelih, orgle

13. nov. 19:30
Več terminov

6,00 EUR

Ivanka

Ivanka

Ivanka
najboljša spremljevalka na prireditve.

prijava

Bodite med prvimi ...

....  ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI