Kultura vsak teden pri vas
Prijavite se na
E-novice cankarjevega doma
Novosti programa, napovedi, zgodbe in zakulisja in druge zanimivosti vsak teden v vašem e-poštnem nabiralniku.
Opozorilo: v predstavi je uporabljen stroboskop s svetlobnimi učinki.
Martensovo delo oplaja umetnikovo prepričanje, da se vsako telo sporazumeva, da ima vsako telo kaj povedati. To neposredno sporazumevanje se izkazuje v transparentnih oblikah. Njegovo delo je zatočišče, v katerem pojem časa znova postane otipljiv, je prostor opazovanja in čustva, pa tudi razmisleka. Ob sledenju temu cilju ne ustvarja toliko lastnega gibalnega jezika, temveč za vznik novih idej obstoječe idiome oblikuje in ponovno uporablja v drugačnem kontekstu. V vsakem novem delu poskuša na novo premisliti razmerje med občinstvom in izvajalcem.
Z delom vsak poskus se bo končal z zdrobljenimi telesi in zlomljenimi kostmi (any attempt will end in crushed bodies and shattered bones) Jan Martens pozornost prvič v celoti namenja velikemu odru. Produkcija o moči, ki jo je najti v odstopanju od drugih, izvaja neznačilni sedemnajstčlanski baletni ansambel edinstvenih osebnosti. Heterogena skupina plesalcev obsega več generacij, najmlajši šteje petnajst, najstarejši pa oseminšestdeset let, med njimi pa obstajajo znatne razlike glede izkušenj in tehnične izobrazbe. V novi stvaritvi iščejo svoj glas znotraj plesa in onkraj njega, si prizadevajo k izrazu, ki bi jim bil kot ulit. Eden za drugim zavzamejo svoj prostor pod žarometi, ne da bi ob tem odrinili preostale. Horizontalna vaja v medsebojnem omogočanju potrebnega prostora, ob hkratnem deljenju odrske pozornosti z drugim.
vsak poskus se bo končal z zdrobljenimi telesi in zlomljenimi kostmi je razkošna predstava, ki se ne boji padca v ekstatičnost. V dobi ekstremne polarizacije skupina odmisli vse družbene dogme za prepoznavanje in sprejemanje različnih identitet. Biti to, kar si, brez zadržkov - tako v življenju kot v umetnosti - z odrom kot lastnim ideološkim laboratorijem. Gib podpira glasbena kulisa, sestavljena iz neznačilnih protestnih pesmi različnih obdobij: od Henryka Goreckega do Maxa Roacha in Abbey Lincoln do Kae Tempest.
Ob zasnovi dela se je Martens navdihoval pri globalnem valu protestov, od demonstracij gibanja Življenja temnopoltih štejejo (Black Lives Matter), gibanja rumenih jopičev oziroma gilets jaunes do mladih podnebnih aktivistov ter ženskih demonstracij v ZDA in Čilu.
Za naslov svojega novega dela je Martens uporabil grožnjo kitajskega predsednika Ši Džinpinga, izrečeno demonstrantom na ulicah Hongkonga z zahtevami po večji neodvisnosti. »Zanimivo je, kako so bile besede Ši Džinpinga na različnih spletnih straneh prevedene drugače,« pove Martens. »V našem času jezik ni več orodje, s katerim poročamo o dejstvih, temveč ideološko orožje.«
Najbolj ambiciozno stvaritev flamskega koreografa lahko opišemo kot globoko točno, poenoteno in velikodušno delo, tako politično kot estetsko. Na kratko, težko je ostati neprizadet.
Delavnica z Janom Martensom
Sobota, 6. 5. 2023, od 10. do 13. ure, Dvorana Duše Počkaj
Cankarjev dom v sodelovanju s skupino GRIP za profesionalne plesalce, koreografe in performerje pripravlja brezplačno delavnico. Vodil jo bo ustanovitelj skupine GRIP, Jan Martens. Udeleženci delavnice se bodo skupaj z vodjo podali po sledeh ustvarjalnega procesa gostujočega dela vsak poskus se bo končal z zdrobljenimi telesi in zlomljenimi kostmi; ob kompleksni partituri Koncerta za čembalo in godala Op.40 Goreckega, ki služi kot povezovalni steber za 17 gibalnih solov dela vsak poskus se bo končal z zdrobljenimi telesi in zlomljenimi kostmi.
Število prijav je zapolnjeno. Prijave niso več možne.
17,00 | 21,00 | 25,00 | 28,00 EUR
15,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence, za sedeže najnižje cenovne kategorije
Predstava traja 1 uro in 30 min.
Koreografija: Jan Martens
Ples: 17 od navedenih plesalcev: Abigail Aleksander, Pierre Bastin, Georgia Boddez, Ty Boomershine, Truus Bronkhorst, Camilla Bundel, Jim Buskens, Baptiste Cazaux, Zoë Chungong, Piet Defrancq, Naomi Gibson, Simon Lelievre, Kimmy Ligtvoet, Solal Mariotte, Cherish Menzo, Steven Michel, Gesine Moog, Dan Mussett, Wolf Overmeire, Tim Persent, Courtney May Robertson, Laura Vanborm, Zora Westbroek, Loeka Willems, Lia Witjes-Poole, Maisie Woodford, Paolo Yao
Umetniška asistentka: Anne-Lise Brevers
Lučno oblikovanje: Jan Fedinger
Asistent lučnega oblikovanja: Vito Walter
Kostumografija: Cédric Charlier
Asistenta kostumografije: Alexandra Sebbag in Thibault Kuhn
Tehnični direktor: Michel Spang
Fotografija: Phile Deprez
Produkcija: GRIP
V sodelovanju z Dance On Ensemble
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,