Pravočasno od doma
V prazničnem decembru je ljubljanski promet še bolj zgoščen kot običajno. Če ne želite zamuditi na prireditev, vam priporočamo, da se od doma odpravite dovolj zgodaj.
Trajanje: 70 minut, brez odmora
Trdoživost, sposobnost celjenja brazgotin, ki ostanejo po poškodbah, zdržnost vrtoglavice ob pogledu v globino. To je tematika Ukiyo-e, nove stvaritve Sidija Larbija Cherkaouija, umetniškega vodje Baleta Grand Théâtre de Geneve, ki je odprla sezono 2022/23. Sidi Larbi Cherkaoui odpornost prejme iz globoke meditacije. Delo Ukiyo-e je ime dobilo po »podobah minljivega, lebdečega sveta«, znamenitem japonskem umetniškem gibanju lesoreza, ki je največji razcvet doživelo v obdobju Edo, v vmesnih svetovih urbanega hedonizma. Delo reflektira ujetost v nekem trenutku, iskanje ravnovesja ob soočenju z minljivostjo. Onstran dvojnosti Sidi Larbi Cherkaoui predoči telo, ki se ob prelomu in meji ne konča, temveč to dejanje privzdigne v poveličanje našega telesa, kot pri japonski tehniki kintsugi, umetnosti popravljanja polomljenega porcelana in zapolnjevanja vrzeli z lakom, pomešanim z zlatom.
Scenograf Alexander Dodge je zasnoval begajoč preplet stopnic, v katerem se plesalke in plesalci izgubljajo. Premične labirintske strukture evocirajo tako vnebohod kot padec v brezno. Ta niz etaž, ki izmenično omogočajo in onesposabljajo, privede v združevanje, interakcijo in medsebojno kontaminiranje teles. Glasbeno kuliso sestavljajo skladbe Szymona Brzóske za godalni trio in klavir ter tolkalni ritmi in elektronska glasba Alexandra Daia Castainga. Združena v Ukiyo-e, ta vesolja odzvanjajo v iskanju preroda in transcendence.
V stopničastem labirintu ob iskanju prave poti 22 plesalcev odnaša v brezdanje globine in strme višine. Ob kolektivni pustolovščini se porodi vprašanje: Kaj storiti, ko se vse poruši? Kaj storiti, ko vse okoli nas razpada? Kako še naprej živeti v negotovem svetu? Če vprašanje zastavimo v ednini, bo vsak našel svoj lastni, posamični odgovor. Ukiyo-e kliče k premisleku o kolektivnem odgovoru. Ob črpanju navdiha pri tehniki japonskega lesoreza ukiyo-e, ki v dobesednem prevodu pomeni »podobe lebdečega sveta«, Sidi Larbi Cherkaoui ponuja globoko refleksijo o preživetju za 22 članov Baleta Grand Théâtre de Geneve na kulisi premične strukture stopniščnega blodnjaka.
Soočeni z ovirami in nestabilnimi površinami plesalci izgubijo pravo pot, begajoč iščejo mogoče izhode, zaidejo v globine ali se povzpnejo v višine. Elektronski ritmi in melodije godalnega tria delujejo kot pomagalo ali ovira. Vsaka stvaritev mednarodno priznanega in avtorsko prepoznavnega koreografa, ki je novi umetniški vodja briljantnega ženevskega baletnega ansambla, se kristalizira v pogledu, ki je tako umetniški kot filozofski.
Grand Théâtre de Geneve
Zametki baleta Velikega gledališča iz Ženeve segajo v leto 1962, ko se je operni hiši Grand Théâtre de Geneve pridružil stalni 22-članski baletni ansambel in vsako sezono poustvaril dve avtorski koreografski stvaritvi. V sodelovanju z mednarodno uveljavljenimi koreografi si je balet pridobil svetovni sloves. Danes baletne premiere podaja izključno v Ženevi, ob rednih mednarodnih gostovanjih (Francija, Italija, ZDA, Rusija, Avstralija, Kitajska, Brazilija, Južna Afrika ...). Od sezone 2022/23 je umetniški vodja baleta Sidi Larbi Cherkaoui.
Sidi Larbi Cherkaoui
je svetovni plesni zvezdnik v pravem pomenu besede: briljanten avtor-koreograf z obsežnim opusom okoli stotih del, iskan gost globalnih odrov in nekdanji umetniški vodja Kraljevega baleta Flandrije (2015-22). Koreografski korpus belgijsko-maroškega umetnika sestavlja preobilje nepozabnih produkcij, nekatere so nastale v Ženevi (Loin, 2005), druge pa na najprestižnejših prizoriščih sveta (mdr. Puz/zle na festivalu v Avignonu leta 2012). Vrtinčasta, mračna in mehanična poustvaritev Ravelovega Bolera za Balet pariške Opere z Damienom Jaletom kot soavtorjem, pri kateri je Marina Abramović debitirala kot scenografinja, se je v Palači Garnier leta 2013 izkazala za senzacijo in ostaja eno njegovih najbolj kultnih del. Trio je vnovič sodeloval pri produkciji Pelej in Melisanda Pelléas et Mélisande leta 2018 v Opera Ballet Vlaanderen; delo je bilo v živo pretočno predvajano v Ženevi.
Sidija Larbija Cherkaouija in Damiena Jaleta povezujejo edinstvene umetniške vezi, od kolegov plesalcev do kreativnih partnerjev: s Cherkaouijem in ženevskim Baletom sodeluje kot pridruženi umetnik.
19,00 | 25,00 | 29,00 | 32,00 EUR
17,00 | 23,00 | 25,00 | 29,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.
Koreografija: Sidi Larbi Cherkaoui
Scenografija: Alexander Dodge
Kostumografija: Yuima Nakazato
Oblikovanje svetlobe: Dominique Drillot
Dramaturgija: Igor Cardellini
Glasba: Szymon Brzóska & Alexandre Dai Castaing
Petje in ples: Kazutomi »Tsuki« Kozuki
Tolkala: Shogo Yoshii & Alexandre Dai Castaing
Elektronska glasba: Alexandre Dai Castaing
Klavir: Johann Vaucher
Godalni trio Amia: Janicki (violina), Natanael Ferreira Dos Santos (altovska viola), Gabriel Eseteban (violončelo)
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,