Kultura vsak teden pri vas
Prijavite se na
E-novice cankarjevega doma
Novosti programa, napovedi, zgodbe in zakulisja in druge zanimivosti vsak teden v vašem e-poštnem nabiralniku.
Z globalnim učenjem do učenja za mir
Prireja: Društvo Humanitas
Če naših otrok ne bomo naučili miru, jih bo nekdo drug naučil nasilja. Colman McCarthy
Letošnja nacionalna konferenca globalnega učenja bo osredotočena na učenje za mir. V kontekstu aktualnega dogajanja po svetu ter nujnosti širših prizadevanj za izgradnjo družbe miru, pravičnosti in enakosti bomo raziskovali, kakšna je vloga pedagoginj in pedagogov v izobraževalnem procesu, ki vključuje učenje o celostnem razumevanju miru in prizadevanjih zanj. Z učenjem in vzgojo za mir lahko pri mladih spodbujamo razvoj univerzalnih vrednot, na katerih temelji kultura miru: solidarnost, pravičnost, odgovornost, nenasilje, sprejemanje raznolikosti in enakosti ter enakopravnosti vseh ljudi. Poleg tega pri mladih krepimo veščine nenasilne komunikacije, kritičnega mišljenja o različnih oblikah nasilja in strukturah moči, dialoga in mirnega reševanja sporov ter jih podpremo pri sodelovanju za oblikovanje skupne prihodnosti, ki si jo želimo z a nas in za bodoče generacije.
V uvodnem predavanju nam bo kratek teoretični uvod v učenje za mir in njegovo povezavo z globalnim učenjem predstavila letošnja glavna govorka dr. Mari-Anne Okkolin s Finske. Sledil bo sklop vzporednih delavnic, na katerih bomo spoznali nekaj praktičnih primerov, kako o težkih temah, kot so vojna, strukturno nasilje, neenaka razmerja moči, konflikti ipd. spregovoriti z mladimi. Letošnji konferenci smo dodali novost, saj smo k aktivnemu sodelovanju povabili tudi učitelje in učiteljice slovenskih šol. V sklopu vzporednih delavnic, ki smo jih poimenovali »učitelji za učitelje«, bomo preizkusili, kako pri učenkah in učencih krepiti vrednote in veščine, s katerimi bodo prispevali k sooblikovanju družbe miru, pravičnosti in enakosti.
Tudi letošnja konferenca bo ponudila prostor za skupno učenje, izmenjavo izkušenj in idej ter neformalno mreženje učiteljic in učiteljev ter vseh, ki delujemo na področju globalnega učenja.
Registracija
Dr. Mari-Anne Okkolin je sociologinja in pedagoginja, izredna profesorica na področju sociologije izobraževanja in raziskav mednarodnega izobraževanja. Na akademskem področju je zaposlena že več kot dvajset let in ima bogate izkušnje z raziskovanjem, predavanjem in supervizijo ter s koordinacijo nacionalnih in mednarodnih projektov. Od leta 2020 kot vodilna strokovnjakinja pri finski nevladni organizaciji Rauhankasvatusinstituutti – RKI (ang. Peace Education Institute) vodi izobraževanja in sodelovanja s šolami ter drugimi formalnimi izobraževalnimi ustanovami na temo enakosti in pravičnosti, boja proti rasizmu, globalnega učenja in učenja za mir – kar je tudi krovni koncept, ki usmerja celotno delo RKI. Sodeluje s sorodnimi organizacijami in mrežami v Evropi in podsaharski Afriki, med drugim je delala v Tanzaniji in Južni Afriki. Je avtorica skoraj štiridesetih znanstvenih publikacij, med drugim knjige Education, Gender and Development - A Capabilities Perspective (Routledge, 2017).
Razgibana zunanjost Cankarjevega doma sledi organizaciji v notranjosti, kjer na dvaindvajsetih prizoriščih domujeta kulturno-umetniški program in kongresno-prireditvena dejavnost. Dvorane so tehnično opremljene za prireditve vseh vrst in žanrov.