Pravočasno od doma
V prazničnem decembru je ljubljanski promet še bolj zgoščen kot običajno. Če ne želite zamuditi na prireditev, vam priporočamo, da se od doma odpravite dovolj zgodaj.
Pogovorni večer v sklopu fokusa Lepo je v naši domovini biti mlad
Z avtorjem se bo pogovarjala dr. Svetlana Slapšak.
Aleksandar Hemon je priznani bosansko-ameriški avtor, esejist in scenarist, rojen leta 1964 v Sarajevu. Doštudiral je v Sarajevu, magistriral pa v ZDA na Northwestern University. Od leta 1992 živi v ZDA. Najbolj znan je po romanih Nowhere Man (2002) in The Lazarus Project (2008) ter kot soscenarist filma The Matrix Resurrections (2021). Je prejemnik številnih uglednih nagrad in pogosto objavlja v The New Yorkerju, pisal pa je tudi za Esquire, The Paris Review, The New York Times in sarajevsko revijo BH Dani. Hemon je trenutno profesor kreativnega pisanja na Univerzi Princeton. Pod glasbeni projekt Electronica se podpisuje s »Cielo Hemon«.
V slovenščino so prevedena njegova dela: Projekt Lazar (2010, Modrijan), Knjiga mojih življenj (Modrijan, 2013), Vprašanje Bruna (Goga, 2019) in To ni zate (Goga, 2023). Vsa dela je prevedla Irena Duša.
Iz zgodnjega otroštva se Aleksandar Hemon spominja predvsem kina in filmov, posebej prvega, ki ga je videl, Bitka na Neretvi. Njegov oče je kot strokovnjak Energoinvesta veliko potoval, Aleksandar je z družino bival tudi v Afriki, v Zairu. Kot veliko drugih je družina imela vikend na Jahorini, kjer je oče, namesto uživanja miru, vedno nekaj delal: otroci pa so med vikendom rajši žurali sami v Sarajevu. Aleksandar je bil član rock benda, delal je videospote, ker je oče od nekod prinesel tudi kamero. Nadaljeval je na Omladinskem radiu v Sarajevu – od tod tudi njegova ljubezen do glasbe in posledično bogat opus didžeja. Književnost je prišla šele skozi večletno novinarsko prakso ...
Antropologinja in doktorica antičnih študij dr. Svetlana Slapšak je predavala na številnih jugoslovanskih, evropskih in ameriških univerzah, bila profesorica za antropologijo antičnega sveta, študije spola in balkanologijo (2003–12) na ISH (Institutum Studiorum Humanitatis) ter dekanka ISH (2003–13). Objavila je več kot sedemdeset knjig: znanstvenih študij, zbirk esejev, prevodov, romanov, dram, libretov, potopisov in otroških knjig, okoli štiristo študij in razprav ter okoli dva tisoč esejev.
Brezplačne vstopnice
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,