Kultura vsak teden pri vas
Prijavite se na
E-novice cankarjevega doma
Novosti programa, napovedi, zgodbe in zakulisja in druge zanimivosti vsak teden v vašem e-poštnem nabiralniku.
Mlada raziskovalka Tinka Tonka, ki smo jo prvič srečali v objemu afriškega sonca, se tokrat poda na raziskovanje živalskih posebnežev Južne Amerike. Na pustolovščini po novi celini zalomasti v tropski pragozd, prehodi argentinsko pampo in se povzpne na visoke Ande. V junaškem potopisu popisuje nepozabna srečanja z medvedom očalarjem, piranjami, aro, anakondo, tukani, viskačo, lamo, kondorjem, žabo podrevnico in sinjim kitom. Nekatere od teh živali sreča samo tu, v Južni Ameriki, zato ji srce divje razbija od navdušenja. Presenetita jo le sopara pragozda in redek gorski zrak Andov, a v pisanem živalskem svetu ji za te nevšečnosti ni dosti mar. Kako le, ko pa je toliko nepredvidljivih zapletov, prigod in nezgod, iz katerih je treba rešiti celo kožo in pri tem še komu priskočiti na pomoč.
Pesmi za otroški pevski zbor in klavir, ki so sestavni del glasbene igre Iz trebuha anakonde, je po naročilu Glasbene matice Ljubljana uglasbil skladatelj Bojan Glavina in bodo tokrat izvedene prvič. Poudarjajo znanje in izkušnje skladatelja tako v obravnavi pevskih glasov kot inštrumentalni spremljavi. Pianist spretno izkorišča zmožnosti glasbila, ne samo kot inštrumentalne spremljave, ampak tudi kot posebnega protagonista pri slikanju okolice, značajev in razpoloženja. Pedagoško je pozoren na ustvarjanje napetosti in zmožnosti zbranosti najmlajših poslušalcev, hkrati pa mladim interpretom zagotavlja obilo užitka ob izživljanju svoje nadarjenosti. Glasbeno podobo podčrtujejo še ritmični in zvočni učinki, ki izrisujejo pravljično podobo izbranih živali.
Pesnik, pisatelj, ilustrator, fotograf in naravovarstvenik Tomaž Vrabič je predan literarnemu ustvarjanju za najmlajše, poznan je kot avtor otroških pravljic, zgodb, slikanic in glasbenih iger, kot so Čarovnica Kira, Poredni volk, Nasukani strah, Artis v svinjaku, Kolodvor letnih časov idr. Njegova pustolovska žilica in poklicna radovednost arhitekta sta ga vodili po širnem svetu. V oddaljenih krajih je našel navdih za knjigo Pozdravi iz divjine, ki je literarna predloga dveh glasbenih iger Afriški živalski raj in Iz trebuha anakonde. Več njegovih pesmi so uglasbili sodobni slovenski skladatelji. Najlepše izmed pisateljevih pravljic pa so bile izdane na glasbeni zgoščenki.
Skladatelj, pianist in organist, klavirski pedagog, publicist in predavatelj Bojan Glavina se v slovenskem in mednarodnem prostoru uveljavlja kot izjemen ustvarjalec glasbe za otroke in mlade, saj ji je posvetil več kot polovico svojega opusa. Glasbeni strokovnjaki posebej izpostavljajo neposrednost njegovega glasbenega jezika, iskrenost in izvirnost glasbenih idej. S subtilnostjo in občutljivostjo nagovori otroško domišljijo in otroke spodbudi k radoživemu poustvarjanju, hkrati pa jim razširja obzorja v svetu nove zvočnosti in zanimivih ritmov, ki nikakor ne pristajajo na populistični okus okolja.
Klara Kastelec je igralka, ki se na odru »slači« v Rumeno. In kadar se ne, se oblači v vse barve vmes, ki še čakajo, da bodo skočile na oder. V slovenske, španske in portugalske besede. Radovednost in vprašanja. Znanja in odkrivanja. Načrte in odskočne deske. Krošnje dreves. Tek, visečo mrežo in nebo nad glavo. Drn in strn. Kavo in vonj po njej. Pike in rože. Barvice in svinčnike. Črke, pesmi in jezikanja. Knjige pod odejo in kakavom nad njo. Ples in tišino. Kuhalnice in žlice. Objektive in motive. Potepanja in potovanja. Ljudi in njihove mavrice. Skrivnosti, kolesa in veter v laseh. Sladoled in prijatelje. Morje in daljne dežele. Sonce in metafore v oblakih. (Ne)rojstnodnevna ušpičenja in presenečenja. Podivjanost in prismuknjenost. Skakanje po lužah ali ljuba kroglica pregelk, nikdar nočem biti velk. Včasih na glavo, včasih postrani, nikoli na pol. Ko gre vse narobe, pa na pomoč pokliče Piko Nogavičko, Medveda Puja in Jelko z dežnikom, zamiži in izdahne: »Mene ni!«
Otroški pevski zbor Glasbene matice Ljubljana je bil ustanovljen leta 2005 z namenom, da bi otrokom približali kakovostno, predvsem slovensko zborovsko literaturo, jih navduševali za ubrano zborovsko petje, za skupinsko poustvarjanje in jih skrbno vodili skozi pevski razvoj. Zbor redno nastopa in sodeluje tudi pri večjih glasbeno-scenskih projektih, kot so bili ABC (Marjan Kozina), Pedenjped (Karol Pahor, Tadeja Vulc, Matevž Goršič idr.), Gal v galeriji (Tadeja Vulc), Kaznovana radovednost (Pavel Šivic), Brundibar (Hans Krasa), Obiski pri Cuckih (Vitja Avsec) in Afriški živalski raj (Tomaž Vrabič, Anton J. Kropivšek). Pomembna so tudi snemanja za Radio Slovenija in različne založbe (Mladinska knjiga, založba Grafenauer, založba Panika). Kadar zbor nastopi v glasbeno-igrani predstavi, kot je bila predstava Afriški živalski raj in tokrat Iz trebuha anakonde, k sodelovanju povabi tudi mlade igralce.
Oddelek za sodobni ples Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana deluje od leta 1963. Plesne pedagoginje ves čas zelo uspešno skrbijo za plesno izobraževanje osnovnošolske mladine v treh razredih plesnih pripravnic in šestih razredih sodobnega plesa. Vsebine se med šolanjem razvijajo, stopnjujejo se kompleksnost in ozaveščenost obvladovanja telesa ter spoznavanje, utrjevanje in uporaba osnov različnih plesnih tehnik. Ustvarjajo se pogoji, da se otroška ustvarjalnost, sposobnost izražanja z gibom in neustavljiva sposobnost vživljanja v domišljijski svet razvijajo od najzgodnejših let pa tja do končanega šolanja in še naprej. Učenci uspešno sodelujejo na različnih prireditvah, tudi zunaj okvirov šole, enkrat letno se predstavijo na letni predstavi v Cankarjevem domu.
10,00 EUR
5 % popusta ob nakupu na cd-cc.si
Avtor glasbe: Bojan Glavina
Avtor libreta: Tomaž Vrabič
Nastopajo: Otroški pevski zbor Glasbene matice Ljubljana
Mladinska igralska skupina Glasbene matice Ljubljana
Učenci sodobnega plesa Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana
Dramska igralka Klara Kastelec
Avtor glasbe: Bojan Glavina
Avtor besedila: Tomaž Vrabič
Režija: Eva Hribernik
Koreografija: Jana Kovač Valdes in plesalke
Scenografija: Jaro Ješe
Kostumografija: Anjana Pavlič
Asistentka režije: Jasmina Ferencek
Asistentka zborovodkinje: Maša Prah
Oblikovanje svetlobe: Samir Botonjić in Rok Rejc
Oblikovanje zvoka: Jasmina Bernjak
Odrska postavitev: scenska ekipa CD
Tinka Tonka: Klara Kastelec
Ara: Zarja Anželj
Medved očalar: Iza Peternel Žele
Lama: Eva Ipavec
Arin mož / Tukan / Veter: Jaša Gončin
Sinji kit: Iza Alič
Anakonda: Klara Ingrid Gantar
Viskača: Vesna Müller
Žaba podrevnica: Leonard Lopatič
Piranje / Tukani / Kupci / Kondorji / Valovi: plesalke Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana: Zoja Florjanc Lukan, Varja Gorogranc Vrhkar, Gaja Petkovič, Petja Zoja Žabjek, Pika Črnič, Taša Kosi, Elvira Tomac, Amber Lina Tozon
Otroški pevski zbor Glasbene matice Ljubljana
Metoda Kink, klavir
Zborovodkinja: Tadeja Kreča
Koproducenti: Glasbena matica Ljubljana, Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana, Cankarjev dom
Producentki: Veronika Brvar in Barbara Rogelj
Koprodukcija: Glasbena matica Ljubljana, Cankarjev dom, Konservatorij za glasbo in balet Ljubljana