Kultura vsak teden pri vas
Prijavite se na
E-novice cankarjevega doma
Novosti programa, napovedi, zgodbe in zakulisja in druge zanimivosti vsak teden v vašem e-poštnem nabiralniku.
Z avtorico romana dr. Svetlano Slapšak se bo pogovarjala dr. Biljana Žikić.
Predstavitev najnovejšega romana ene najbolj priznanih slovenskih literarnih ustvarjalk in intelektualk, dr. Svetlane Slapšak, bo razgrnila ključne teme in posebnosti njenega romanesknega stenograma mesta Ljubljana. Roman Kje smo?, ki je tik pred novim letom izšel pri Založbi Goga, ponuja vpogled v zgodovino mesta Ljubljana ter predstavi številne posameznike in posameznice, ki so to zgodovino tudi sooblikovali: Kje smo? je enciklopedični roman, mešanica eseja, retorične vaje, verzov in zapleta, pa tudi parodija ljubezenskega romana. Pisateljica v njem začne dialog z zgodovinskimi in intimnimi liki, skozi njen glas povedo svojo zgodbo, predvsem pa zgodbo prestolnice – njihovi spomini počasi sestavljajo zemljevid mesta, ki je nosilec evropske zgodovine in misli, njihovo znanje se počasi nalaga in sestavlja v argonavtsko ladjo, ki nam pripelje pripoved »ljubljanskega slona«, Rimljanke v Emoni, pa zgodbo Gustava Mahlerja, Medeje in navsezadnje – pisateljice. Roman bo predstavljen v dialogu z dr. Biljano Žikić, direktorico Kulturnega centra Danilo Kiš, katerega soustanoviteljica je bila prav dr. Svetlana Slapšak.
V sodelovanju z založbo Goga
V sodelovanju z Društvom slovenskih pisateljev
Nastopajo: Nadia Roncelli, Martina Kafol, Hanzi Filipič
Povezuje: Matej Krajnc
Jezik. Beseda. Knjiga. Na mednarodni dan maternega jezika vabimo medse tri ugledna založniška imena, ki že vrsto let odločilno soustvarjajo podobo slovenskega založništva ob meji.
Literarni večer Društva slovenskih pisateljev
Nastopajo: Mojca Andrej, Sanja Rozman, Barbara Hanuš, Igor Karlovšek, Jasmin B. Frelih
Povezuje: Meta Kušar
Glasbena spremljava: Matej Krajnc
Kot vsako leto se na Prešernov dan tudi tokrat predstavlja novo članstvo Društva slovenskih pisateljev. V krajšem pogovoru in odlomkom iz njihovih del bomo tudi letos šli ... za Prešernom.
V okviru cikla pogovorov o priseljenski književnosti Kdo neki tam piše.
Moderira: Selma Skenderović
Priseljenski avtorji in avtorice bodo na literarnem srečanju spregovorili o pomenu priseljenske književnosti, razmerah za ustvarjanje v Sloveniji ter svoji udeležbi na osrednjih literarnih večerih in festivalih pri nas.
Barbara Rigler je diplomirala na primerjalni književnosti in sociologiji kulture ter končala znanstveni magisterij na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Strokovno raziskuje povezavo branja in razgledanost v sodobni literaturi z literarnimi dosežki. Delala je v knjižnici, bila kulturna redaktorica na RTV Slovenija, poučevala slovenski jezik s književnostjo in organizirala kulturne dogodke. Trinajst let je že literarna producentka pri JSKD in odgovorna urednica revije Mentor. Posveča se literatom vseh starosti, ki pišejo v slovenščini in v svojih maternih jezikih.
Aleksandra Gačić je literarna kritičarka, ki se v svojem delu posveča predvsem afriški literaturi, podobam tujega v slovenski literaturi, literariziranim temam rasizma, drugosti, migracij itd. Recenzije redno objavlja pri Dnevniku, Vrabcu Anarhistu, Mentorju in Literaturi. Leta 2016 je v Vodnikovi domačiji v Ljubljani zasnovala Serijo o literaturi Afrik, leta 2021 pa je skupaj z Mašo Kagao Knez in Dalando Diallo soustanovila literarno-uprizoritveno Iniciativo Afrike.
Marijanca Ajša Vižintin je znanstvena sodelavka na Inštitutu za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU. Deluje na področju vključevanja učenk, učencev priseljencev v slovenski šolski sistem in razvija medkulturni model vključevanja. Raziskuje tudi izseljevanje Slovenk, Slovencev v tujino. Sodeluje v številnih domačih in mednarodnih projektih, povezanih z migracijskimi temami, udeležuje se slovenskih in tujih konferenc. Koordinirala je nacionalni projekt Le z drugimi smo (2016–2021), v katerem je sodelovalo več kot deset tisoč pedagoških delavk, delavcev. Je avtorica več znanstvenih člankov in znanstvene monografije Medkulturna vzgoja in izobraževanje: vključevanje otrok priseljencev (2017). V letih 2013–14 in od 2024 naprej je sourednica znanstvene revije Dve domovini/Two Homelands.
Brezplačne vstopnice
V okviru cikla pogovorov o priseljenski književnosti Kdo neki tam piše.
Moderira: Selma Skenderović
Priseljenski avtorji in avtorice bodo na literarnem srečanju spregovorili o pomenu priseljenske književnosti, razmerah za ustvarjanje v Sloveniji ter o svoji udeležbi na osrednjih literarnih večerih in festivalih pri nas.
Žanina Mirčevska je bila rojena leta 1967 v Skopju, kjer je diplomirala na Akademiji za dramsko umetnost, nato pa nadaljevala podiplomski študij dramaturgije v Ljubljani. Deluje kot dramaturginja na najrazličnejših produkcijah v Sloveniji in tujini, kot avtorica številnih strokovno-esejističnih študij o dramatiki ter seveda kot dramatičarka z obsežnim in raznovrstnim dramskim opusom. S svojimi izvirnimi dramskimi besedili se je tri leta zapored uvrstila v ožji izbor za Grumovo nagrado. Živi in ustvarja v Ljubljani, trenutno je zaposlena kot profesorica na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani.
Ana Lasić je scenaristka in dramatičarka. Diplomirala je iz dramaturgije leta 1999 na Fakulteti dramskih umetnosti v Beogradu, kjer je delala kot dramaturginja in kritičarka. Njen prvi igrani film Ruševine (z Janezom Burgerjem) je prejel nagrado za najboljši slovenski film na Festivalu slovenskega filma 2004 ter številne druge ugledne nagrade na mednarodnih festivalih. Napisala je scenarij za TV-film Angela Vode, premierno predvajan na RTV Slovenija. Leta 2022 je pri JSKD izšla njena knjiga Intuitivna scenaristika.
Ivana Djilas je bila rojena leta 1976 v Beogradu, od 1999 živi in ustvarja v Sloveniji. Je gledališka režiserka, pisateljica in publicistka. Režirala je okrog petdeset raznovrstnih predstav v različnih slovenskih gledališčih in jih zaznamovala s svojo prepoznavno poetiko. Za svoje delo v gledališču je prejela več nagrad. Napisala je odmeven roman Hiša in svojevrstno zbirko avtobiografskih esejističnih zgodb z naslovom A si lahko vsaj enkrat tiho.
Brezplačne vstopnice
V okviru cikla pogovorov o priseljenski književnosti Kdo neki tam piše.
Moderira: Selma Skenderović
Pogovor bo potekal v angleščini, zagotovljen bo prevod.
Priseljenski avtorji in avtorice bodo na literarnem srečanju spregovorili o pomenu priseljenske književnosti, razmerah za ustvarjanje v Sloveniji ter o svoji udeležbi na osrednjih literarnih večerih in festivalih pri nas.
Sara Afzali je iranska pesnica, novinarka, fotografinja in likovna umetnica, ki ustvarja v Sloveniji. Rodila se je leto dni pred revolucijo Islamske republike. Leto in pol po revoluciji pa se je začela osemletna vojna z Irakom. Vse otroštvo je pravzaprav preživela v vojni. Pravi, da je njen dom v Ljubljani, kjer lahko počiva, bere, piše, razmišlja, ima knjige, zvezek in pisalo, kamero, posteljo, obleke, ki so ji všeč, in čevlje, v katerih lahko hodi.
Mohamad Abdul Munem (1965) je sirijski založnik in književnik palestinskega rodu, rojen v Alepu. Leta 1996 je ustanovil svojo založniško hišo, ki je delovala do izbruha sirijske državljanske vojne 2011. Leta 2009 v Siriji izdal pesniški prvenec Jutranja klapa, 2010 pa roman Palestinska črna kumina. Ko so mu v Siriji do tal porušili založbo in hišo, se je moral z družino v nevzdržnih razmerah izseliti iz Alepa. Marca 2016 je prebežal v Slovenijo. Tu je izdal zbirko pesmi 21 žensk iz Ljubljane (2018). Andraž Rožman je o njegovi življenjski zgodbi napisal knjigo Trije spomini – Med Hajfo, Alepom in Ljubljano (2019), ki je izšla pri založbi Goga. Leta 2024 je prejel listino PONT.
Carlos Pascual (Ciudad de México, 1964) je v Mehiki in ZDA študiral literaturo, gledališče in film. Že več let živi in ustvarja v Ljubljani, redno piše kolumne za Dnevnik ter svoje zgodbe, eseje in kronike objavlja v različnih literarnih revijah in spletnih medijih za kulturo. V Sloveniji je napisal zbirko esejev O služkinjah, visokih petah in izgubljenih priložnostih (2015), esejistični potopis Debeli zidovi, majhna okna (2017) in knjigo kronik z naslovom Nezakonita melanholija (2020), ki je leta 2021 dobila priznanje novo mesto short za najboljšo kratkoprozno zbirko leta.
Brezplačne vstopnice
V okviru cikla pogovorov o priseljenski književnosti Kdo neki tam piše.
Moderira: Selma Skenderović
Pogovor bo potekal v srbskem in slovenskem jeziku, zagotovljen bo prevod.
Priseljenski avtorji in avtorice bodo na literarnem srečanju spregovorili o pomenu priseljenske književnosti, razmerah za ustvarjanje v Sloveniji ter svoji udeležbi na osrednjih literarnih večerih in festivalih pri nas.
Zoran Knežević je bil rojen leta 1958 v Somboru. Leta 1995 se je preselil v Slovenijo, kjer je končal študij kulturologije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. V Sloveniji je dobil službo v gradbenem podjetju. Po stečaju gradbenega podjetja in obdobja na zavodu za zaposlovanje (in ker v kulturi ni dobil priložnosti) je opravil licenco za varnostnika. Od takrat dela v varnostni službi. Njegova prva zgodba Muzikant je bila objavljena v Zborniku 21 srečanja literatov drugih narodov in narodnosti leta 1999. Bil je trikratni zmagovalec Proznih mnogobojev v okvirju festivala Fabula. Zmagal je tudi na natečaju Radia Slovenija za najboljšo kratko zgodbo. Leta 2014 je pri Cankarjevi založbi izšla njegova zbirka kratkih zgodb Dvoživke umirajo dvakrat, za katero je dobil nagrado za najboljši prvenec. Kot mentor in strokovni spremljevalec redno sodeluje na srečanjih Sosed tvojega brega, ki jih organizira JSKD.
Neven Ušumović (Zagreb, 1972) je pisatelj in prevajalec. Diplomiral je iz filozofije, primerjalne književnosti in hungaristike ter študiral turkologijo. Živi v Kopru, kot knjižničar pa dela v Umagu. V Zagrebu je izdal štiri zbirke kratkih zgodb in en roman. Zbirka zgodb Zlata opeklina (2019) je prejela nagrado Društva hrvaških pisateljev Kamov. V slovenščino jo je prevedla Sonja Polanc (Zlata opeklina, Cankarjeva založba, 2022). Njegova dela so bila uvrščena v ameriški antologiji Best European Fiction in Zagreb Noir.
Ivan Antić (1981) je avtor več knjig. Njegove zgodbe so bile prevedene v vrsto jezikov in uvrščene v številne antologije proze. V slovenščini je leta 2019 pri Cankarjevi založbi izšel prevod njegove zbirke kratkih zgodb Membrane, membrane. Bil je gost Vilenice, Literodroma in simpozija Poetry at the Crossroads. Prevaja leposlovje iz slovenščine. Srbsko prevajalsko društvo mu je podelilo nagrado za prevod poezij za prevod zbirke Dol, dol Daneta Zajca. Leta 2024 se je s knjigo O tempora, o mores! uvrstil v ožji izbor za Andrićevo nagrado. Je dolgoletni sodelavec kulturnega centra Danilo Kiš.
Brezplačne vstopnice
V okviru cikla pogovorov o priseljenski književnosti Kdo neki tam piše.
Moderira: Selma Skenderović
Pogovor bo potekal v angleščini, zagotovljen bo prevod.
Priseljenski avtorji in avtorice bodo na literarnem srečanju spregovorili o pomenu priseljenske književnosti, razmerah za ustvarjanje v Sloveniji ter svoji udeležbi na osrednjih literarnih večerih in festivalih pri nas.
Widad Tamimi (1981) je pisateljica judovsko-palestinskega rodu, rojena v Italiji. Po izobrazbi je politologinja in magistrica mednarodnega prava, nekaj časa je delala kot pravna asistentka enega od italijanskih senatorjev. Danes živi in ustvarja v središču Ljubljane, poročena je s Slovencem in ima tri otroke. Njena knjiga, ki je izšla pri založbi Sanje, Vrtnice vetra je sicer njen drugi roman, a prvi, ki je preveden tudi v slovenščino.
Said Khatibi je alžirski pisatelj. Študiral je v Alžiriji in Franciji. Z novinarstvom se ukvarja od leta 2006. Objavil je štiri romane, prevode poezije Kateb Yacine, antologijo alžirskih kratkih zgodb, napisanih v francoščini, ter sodeloval pri prevodu Enciklopedije afriške kinematografije. Prejel je knjižno nagrado šejk Zajed, nagrado Arab Journalism Award in nagrado Ibn Batuta za potopisno literaturo. Bil je uvrščen v ožji izbor za mednarodno nagrado za arabsko fikcijo (IPAF). Njegovi romani so bili prevedeni v šest jezikov. Živi v Sloveniji.
Brezplačne vstopnice
Moderira: Muanis Sinanović
Salon z razgledom je serija dogodkov, na katerih želimo gostiti prodorne mlade mednarodne književnike in se skozi razgibane pogovore poglobiti v njihovo misel. Obenem pa si želimo kreirati določen način druženja, poslušanja in srečevanja, ki bi bil v našem prostoru unikaten. Pred dogodkom in po njem želimo omogočiti druženje in spoznavanje, tudi z avtorji.
Lana Bastašić je ena najbolj mednarodno uveljavljenih pisateljic svoje generacije. Njen roman Ujemi zajca je prejel nagrado EU za književnost, dočakal prevode v številne jezike ter osvojil bralke po Evropi in Združenih državah Amerike. Njeno pisanje – tako proza kot poezija – se naslanja na teme sodobnega nomadstva, travmatičnih osebnih in kolektivnih izkušenj ter kriz identitete. Leta 2023 je bivala na rezidenčnem programu DAAD v Berlinu.
Decembra 2023 je prekinila pogodbo z nemško založbo S. Fischer in jo obtožila molka ob genocidu v Gazi. Kritična je do nemške cenzure propalestinskih stališč v javnosti kakor tudi do vseh drugih imperialističnih in kolonialističnih praks.
Brezplačne vstopnice
Literarni večer
Moderira: Ana Scnhabl
Salon z razgledom je serija dogodkov, na katerih želimo gostiti prodorne mlade mednarodne književnike in se skozi razgibane pogovore poglobiti v njihovo misel. Obenem pa si želimo kreirati določen način druženja, poslušanja in srečevanja, ki bi bil v našem prostoru unikaten. Pred dogodkom in po njem želimo omogočiti druženje in spoznavanje, tudi z avtorji.
Colombe Schneck je francoska novinarka, režiserka in pisateljica, rojena leta 1966 v pariško-judovski družini. Študirala je na pariškem Institutu za politične študije in Univerzi v Parizu II ter sodelovala z mediji, kot so Canal+, i>Télé in France Inter. Režirala je dva odmevna dokumentarca ter filma Femmes sans enfant, femmes suspect (Ženske brez otrok, sumljive ženske) (2014) in Vieux Amoureux (Stari zaljubljenci) (2015).
Pisati je začela po naključju; svoj prvi roman je zasnovala po tem, ko je prebrala članek o smrti svojega dedka, ki ga je umorila ljubica. Njena dela, osredotočena na družinske skrivnosti in judovsko izkušnjo med drugo svetovno vojno, so prejela več nagrad. Spomladi bo pri založbi No! Press izšel diptih avtoričinih meditativnih novel o prijateljstvu, ljubezni in izgubi.
Brezplačne vstopnice