do 28. nov. 2024

Izobraževalni program ob razstavi Odprti globus

Z izobraževalnim programom, ki spremlja razstavo Odprti globus, Cankarjev dom tokrat ponuja vsebine, ki bodo otrokom in mladostnikom pomagale na avtentičen način ugledati oziroma doživeti sodobno umetnost, obenem pa jim želi razstavljena dela približati na sproščujoč, igriv in povezovalen način, ki bo ponujal prostor za oseben in kolektiven izraz.

K oblikovanju programa smo povabili kolektiv Oloop – Tjašo Bavcon in Jasmino Ferček – ki v svoji umetniško-oblikovalski praksi uporabljata sodelovalne in soustvarjalne pristope ter v dobrobit usmerjene prakse. Programske aktivnosti zato ne bodo izobraževale o umetnosti na klasičen način, temveč bodo mladi obiskovalci in učitelji spoznali, kako jih umetnost in ustvarjanje lahko podpreta pri samovrednotenju, umirjanju, doživljanju prijetnih občutkov, sproščanju, refleksiji in izražanju. Na skupinskem nivoju pa umetnost krepi povezanost, občutek pripadanja in komunikacijo. Skozi aktivnosti želimo spodbuditi tudi bolj sproščen odnos do umetnosti, razstavljenih likovnih del in galerijskega prostora nasploh.

Ponujen program sestavljajo štirje izobraževalni sklopi - Povezovalci svetov (povezovalno ustvarjanje), Čustveni raziskovalci (izražanje čustev), Kreativni alkimisti (ustvarjalna izraznost), Junaki soustvarjanja (sodelovalno ustvarjanje), ki se po vsebinah in ciljih razlikujejo ter so namenjeni različnim osnovnošolskim triadam oziroma srednješolcem. Učitelji lahko izbirajo glede na starost svojih učencev, lahko pa izhajajo tudi iz potreb, ki jih prepoznavajo v določenem razredu – izražanje občutkov ali čustev, večja povezanost znotraj razreda, vzpostavljanje zaupljivih odnosov med učenci, krepitev izražanja in komunikacije.

Vsak sklop vsebuje uvodni del, kjer se obiskovalci sprostijo skozi igrive, utelešene in čuječe aktivnosti, sledi ogled razstave, nato pa voden ustvarjalni proces, v katerem se mladi lahko osebno in kolektivno povežejo z likovnimi deli, jih ponotranjijo in izrazijo na svoj način.
 

 

Cena vstopnic

Vstopnica odrasli: 8 EUR/osebo 
Vstopnica znižana: 6 EUR/osebo (*za mlajše od 25 in starejše od 65 let in upokojence)
Brezplačen vstop: otroci do 12. leta, imetniki EU kartice ugodnosti za invalide, imetniki veljavnih muzejskih kartic.

Delavnica: vstopnina + 20 EUR (doplačilo za vodenje)


 

Nakup vstopnic

Umetnik za en dan

do 28. nov. 2024
Več terminov

Danes
10. okt. 18:00

Javna vodenja po razstavi
Odprti globus / Going Global

Doživite razstavo v družbi vodičke/a. Z vami bomo vsak četrtek ob 18. uri. 


***
Zaradi omejenega števila mest so obvezne prijave na vodenje.
Prijavo z imenom in priimkom pošljite na naslov stiki@cd-cc.si

Vstopnina: cena vstopnice, BREZ doplačila za vodenje

***


Kuratorka: Katarina Hergouth, mag. um. zgod., vodja razstavnega programa CD

Z deli se predstavljajo Katarina Caserman, Evgen Čopi Gorišek, Meta Drčar, Živa Drvarič, Katja Felle, Jure Kastelic, Gašper Kunšič, Dino Kužnik, Nana Wolke, Jana Zornik.

 
Odprti globus je skupinska razstava desetih slovenskih umetnic in umetnikov, ki sta jim skupna generacijska pripadnost ter dejstvo, da živijo in delujejo živijo v tujini, kjer so uspešno vpeti v mednarodno umetniško prizorišče in prisotni na tamkajšnjem umetniškem trgu. Razstava bo na enem mestu predstavila zanimive umetniške produkcije avtorjev, ki čeprav niso neznani slovenskemu razstavnemu področju, razstavljajo večinoma v tujini. Večina del je nastala v zadnjih letih, nekatera bodo celo razstavljena prvič.


Cene vstopnic
Vstopnica odrasli: 8 EUR/osebo 
Vstopnica znižana: 6 EUR/osebo (*za mlajše od 25 in starejše od 65 let in upokojence)
Brezplačen vstop: otroci do 12. leta, imetniki EU kartice ugodnosti za invalide, imetniki veljavnih muzejskih kartic.

Nakup vstopnic

Javna vodenja po razstavi Odprti globus / Going Global

19. sep. 19:00
26. sep. 18:00
3. okt. 18:00
10. okt. 18:00
17. okt. 18:00
24. okt. 18:00
31. okt. 18:00
7. nov. 18:00
14. nov. 18:00
21. nov. 18:00
28. nov. 18:00
Več terminov

7. okt. in 7. nov. 2024 ob 18. uri

Spremljevalni program ob razstavi Odprti globus

Zasnova in izvedba: ETC.

7. 10. 2024 ob 18. uri, Galerija CD
Landline / Stacionarni telefon

Pogovor z umetnicami in umetniki, ki so v Sloveniji našli svoj drugi dom.

Sodelujejo: Simon Chang, Agate Lielpetere, Ilija Prokopiev

Na pogovoru se bomo srečali z umetnicami in umetniki, ki so jih življenjske poti vodile v Slovenijo, kjer so našli svoj drugi dom. S tem razširjamo temo razstave Odprti globus in obračamo pogled k lokalnemu umetniškemu prizorišču. Med drugim nas bo zanimalo, kateri razlogi lahko mednarodne ustvarjalke in ustvarjalce vodijo k nam, s katerimi izzivi se tukaj srečujejo, kako jih je sprejela tukajšnja umetnostna skupnost in kakšno izhodišče je Slovenija za mednarodno umetniško uspešno pot. 

Brezplačno z vstopnico za razstavo 


7. 11. 2024 ob 18. uri, Galerija CD
Hotline / Vroči telefon

Hitri obiski ateljejev na daljavo

Umetnice in umetniki, združeni na razstavi Odprti globus, živijo v različnih deželah sveta, ta pa še nikoli ni bil manjši kot danes. Na dogodku bomo zato po vrsti na daljavo obiskali nekaj ateljejev sodelujočih ustvarjalk in ustvarjalcev ter se z njimi sprehodili po ateljejih, v katerih ustvarjajo. Obiskovalke in obiskovalci boste na razstavi videna dela tako lahko umestili v prostore, kjer so nastajala, dobili vpogled v ustvarjalni postopek umetnic in umetnikov ter s tem morda tudi v dela, ki šele nastajajo. 

Brezplačno z vstopnico za razstavo 

Nakup vstopnic

Spremljevalni program ob razstavi Odprti globus

7. okt. in 7. nov. 2024 ob 18. uri
Več terminov

Brezplačno z vstopnico za razstavo 

Lile Prap, Pelikan (2018), publikacija Ptiči! (Založba Mladinska knjiga, 2019)
12. dec. 2024 - 9. mar. 2025

15. Slovenski bienale ilustracije

V sodelovanju z Zvezo društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), Sekcija ilustratorjev

Kuratorica razstave: Petra Kosi (ZDSLU)

Slovenski bienale ilustracije poteka vse od leta 1993, ko ga je ustanovila Sekcija ilustratorjev ZDSLU. Bienale z dobro medijsko pokritostjo veliko prispeva k uveljavljanju ilustracije kot pomembne in samosvoje likovne discipline v odgovorni vzgojni in izobraževalni vlogi. Na razstavi bomo predstavili dela slovenskih ilustratorjev vseh generacij in produkcijo slovenskih založb iz njihovega obdobja zadnjih petih let. Izbor naredi petčlanska žirija na podlagi prispelih prijav razpisa. Žirija izbere tudi prejemnike nagrad Hinka Smrekarja, ki je najvišje slovensko priznanje na področju ilustracije. Dodatna predstavitev bo namenjena letošnjemu dobitniku nagrade za življenjsko delo 2024, ilustratorju, slikarju, grafiku in oblikovalcu Tomažu Kržišniku. Nagrada bo podeljena posthumno.

Tatjana Pregl Kobe o letošnjem prejemniku nagrade za življenjsko delo: »Ilustrator, slikar, grafik in oblikovalec Tomaž Kržišnik (1943–2023) je študiral v Varšavi na Akademiji lepih umetnosti, kjer je leta 1968 magistriral iz knjižne ilustracije. Pripadal je generaciji, ki se je pionirsko šolala na različnih akademijah v Evropi in vpeljala raznovrstnost tudi v ilustriranju. Inovativne so njegove risbe, lutke in scenografije, vizualni znaki in plakati, prostorske postavitve ter izdelki iz stekla in keramike. Uveljavil se je s prepoznavno avtorsko risbo, barvnimi grafikami in ilustracijami. Bil je prvi, ki je združeval svoje risane ali slikane podobe s tipografskimi elementi v vsebinsko prepričljiva unikatna vidna sporočila, knjižne objekte in ilustracije.«
 

Nakup vstopnic

15. Slovenski bienale ilustracije

12. dec. 2024 - 9. mar. 2025
Več terminov

V sodelovanju z Zvezo društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), Sekcija ilustratorjev

Pretekli dogodek
17. avg. 2024 18:00

Javno vodenje po razstavi Maria Lassnig: Risbe in slike

Zaradi omejenega števila mest so prijave na vodenje obvezne. Prijavo z imenom in priimkom pošljite na naslov stiki@cd-cc.si.


Cene vstopnic:
Vstopnica odrasli: 6 EUR/osebo 
Vstopnica znižana: 4 EUR/osebo (*za mlajše od 25 in starejše od 65 let in upokojence)
Brezplačen vstop: otroci do 12. leta, imetniki EU kartice ugodnosti za invalide, imetniki veljavnih muzejskih kartic.

Javno vodenje: BREZ doplačila

Nakup vstopnic

Javno vodenje po razstavi Maria Lassnig: Risbe in slike

4. jul. 2024 18:00
18. jul. 2024 18:00
17. avg. 2024 18:00
4. jul. 2024 18:00
18. jul. 2024 18:00
17. avg. 2024 18:00
Več terminov

Zaradi omejenega števila mest so prijave na vodenje obvezne. Prijavo z imenom in priimkom pošljite na naslov stiki@cd-cc.si.

11. sep. - 28. nov. 2024

Odprti globus / Going Global

Umetnost milenijske generacije / Millennial generation art
Kuratorka: Katarina Hergouth, mag. um. zgod.

Kuratorka: Katarina Hergouth, mag. um. zgod., vodja razstavnega programa CD

Z deli se predstavljajo Katarina Caserman, Evgen Čopi Gorišek, Meta Drčar, Živa Drvarič, Katja Felle, Jure Kastelic, Gašper Kunšič, Dino Kužnik, Nana Wolke, Jana Zornik.
 
Odprti globus je skupinska razstava desetih slovenskih umetnic in umetnikov, ki sta jim skupna generacijska pripadnost ter dejstvo, da živijo in delujejo v tujini, kjer so uspešno vpeti v mednarodno umetniško prizorišče in prisotni na tamkajšnjem umetniškem trgu. Razstava bo na enem mestu predstavila zanimive umetniške produkcije avtorjev, ki čeprav niso neznani slovenskemu razstavnemu področju, razstavljajo večinoma v tujini. Večina del je nastala v zadnjih letih, nekatera bodo celo razstavljena prvič.

Rojeni med letoma 1984 in 1996 so prvotno umetniško izobrazbo in formiranje pridobili doma v Sloveniji; večina jih je na Univerzi v Ljubljani zaključila diplomski študij (prva bolonjska stopnja), nato pa so študij (magistrski študij, druga bolonjska stopnja) nadaljevali v tujini, kjer so ostali. Več jih je študiralo na pomembnih umetniških akademijah (kot so na primer londonski Royal Collage of Art, Goldsmiths, Central Saint Martins), ki so jim služile kot dobra odskočna deska za uspešen začetek umetniške poti, drugi so se v umetniško sceno uspešno vpeli tudi drugače (samoiniciativno povezovanje, razstave in sodelovanje z galeristi, kuratorji, drugimi umetniki). 

Po besedah kuratorke, Katarine Hergouth izbrana deseterica umetnikov zaobjema pestrost različnih umetniških izrazov, tem in medijev. »Njihova dela so komentar sodobnega, digitaliziranega sveta, hkrati pa se dotikajo večnih, brezčasnih tematik.«

Razstava ne temelji na iskanju skupnih točk v opusih umetnic in umetnikov, temveč jim želi ponuditi prostor za vzpostavljanje vezi nazaj, iz tujine v domovino. Razstava bo na enem mestu ponudila ogled izbranih zanimivih umetniških produkcij, pri čemer bo odpirala tudi vprašanja, kako je generacija, ki ji pripadajo, vplivala na njihovo dozorevanje (tako osebnostno kot umetniško) – generacija, ki je odrasla skupaj s prehodom iz analognega v digitalni svet, za katero sta bila študij in odhod v tujino lažja in dostopnejša kot kdaj koli prej, ki pa se je hkrati soočila z nestabilnim zaposlovanjem in stanovanjsko problematiko – ter vprašanja, kakšen pomen in vlogo imata odhod in življenje v tujini ter kakšna ostaja povezava z domovino.

Umetniške prakse in opusi izbranih umetnikov so precej različni, tako v teoretskih izhodiščih kot uporabljenem mediju (četudi je prevladujoč medij slikarstvo, dodatno bodo na razstavi na ogled še kiparska dela in prostorske instalacije, fotografije in oblikovanje), delo vsakega pa odraža jasno usmeritev, osredotočenost in predanost. 
Delo deseterice umetnikov je izstopajoče, kar dokazujejo njihovi številni mednarodni uspehi in priznanja, povabila k samostojnim in skupinskim razstavam v ključnih umetniških ustanovah in zbirkah sodobne umetnosti ter nenazadnje tudi odkupi njihovih umetniških del. 
 
Umetnice in umetniki, ki se predstavljajo na razstavi, živijo in delujejo v različnih evropskih državah (Nemčiji, Franciji, Italiji, Združenem kraljestvu) pa tudi v Severni Ameriki (New York), pogosto se tudi selijo oziroma delujejo na več lokacijah hkrati. Ta vzorec – pridobitev prvotne umetniške izobrazbe doma, odhod v tujino in delovanje v mednarodnem umetniškem prostoru – ni značilnost le slovenskih umetnikov in tudi ne le milenijske generacije (več slovenskih umetnikov in umetnic je zelo uspešnih v tujini), temveč gre za razširjen, skoraj standarden vzorec sodobnega umetniškega sveta. 
 
Razstavo je arhitekturno oblikovala večkrat nagrajena arhitektka Sara Badovinac

 
Izobraževalni program ob razstavi je oblikoval kolektiv Oloop. 
Izobraževalni program z naslovom Umetnik za en dan, ki spremlja razstavo Odprti globus, ponuja vsebine, ki bodo otrokom in mladostnikom pomagale avtentično doživeti sodobno umetnost, obenem pa jim želi razstavljena dela približati sproščujoče, igrivo in povezovalno. Programske aktivnosti ne bodo klasično izobraževale o umetnosti, temveč bodo mladi obiskovalci in učitelji spoznali, kako jih umetnost in ustvarjanje lahko podpreta pri samovrednotenju, umirjanju, doživljanju prijetnih občutkov, sproščanju, refleksiji in izražanju. Program sestavljajo štirje izobraževalni sklopi – Povezovalci svetov (povezovalno ustvarjanje), Čustveni raziskovalci (izražanje čustev), Kreativni alkimisti (ustvarjalna izraznost), Junaki soustvarjanja (sodelovalno ustvarjanje), ki se po vsebinah in ciljih razlikujejo ter so namenjeni različnim osnovnošolskim triletjem oziroma srednješolcem. 
 
 
Spremljevalni program je zasnovala in izvaja kuratorska ekipa ETC magazine.
 
Ponedeljek, 7. oktobra, ob 18. uri 
Stacionarni telefon/ Landline 

Pogovor z umetnicami in umetniki, ki so v Sloveniji našli svoj drugi dom.
Sodelujejo: Simon Chang, Agate Lielpetere, Ilija Prokopiev
 
Na pogovoru se bomo srečali z umetnicami in umetniki, ki so jih življenjske poti vodile v Slovenijo, kjer so našli svoj drugi dom. S tem razširjamo temo razstave Odprti globus in obračamo pogled k lokalnemu umetniškemu prizorišču. Med drugim nas bo zanimalo, kateri razlogi mednarodne ustvarjalce in ustvarjalke vodijo k nam, s katerimi izzivi se tukaj srečujejo, kako jih je sprejela tukajšnja umetnostna skupnost ter kakšno izhodišče je Slovenija za mednarodno umetniško kariero. 
 
 
Čet, 7. novembra, ob 18. uri
Vroči telefon/ Hotline

Hitri obiski ateljejev na daljavo
Umetnice in umetniki, združeni na razstavi Odprti globus, živijo na različnih delih sveta, ta pa še nikoli ni bil manjši kot danes. Na dogodku bomo zato po vrsti na daljavo obiskali nekaj ateljejev sodelujočih ustvarjalk in ustvarjalcev ter se z njimi sprehodili po prostorih, v katerih ustvarjajo. Obiskovalke in obiskovalci boste na razstavi videna dela tako lahko umestili v ateljeje, kjer so nastajala, dobili vpogled v ustvarjalni postopek umetnic in umetnikov ter s tem morda tudi v dela, ki šele nastajajo. 

 
Javna vodenja po razstavi: vsak četrtek ob 18. uri.



Cene vstopnic

Vstopnica odrasli: 8 EUR/osebo 
Vstopnica znižana: 6 EUR/osebo (*za mlajše od 25 in starejše od 65 let in upokojence)
Brezplačen vstop: otroci do 12. leta, imetniki EU kartice ugodnosti za invalide, imetniki veljavnih muzejskih kartic.

Javno vodenje: cena vstopnice, BREZ doplačila za vodenje

Šolski obisk (10 ali več oseb):
Vstopnina: 4 EUR/osebo
Vodenje po razstavi ali delavnica: vstopnina + 20 EUR (doplačilo za vodenje)

Skupine odraslih (10 ali več oseb):
Vodenje po razstavi: vstopnina + 20 EUR (doplačilo za vodenje)

Katalog: 20 EUR
Na voljo je pri vhodu v Galerijo CD ali z naročilom na vstopnice@cd-cc.si

m

Nakup vstopnic

Odprti globus / Going Global

11. sep. - 28. nov. 2024
Več terminov

8,00 EUR

6,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.

Razstava je odprta vsak dan od 10. do 20. ure.

V sodelovanju z:
Photon galerija 
NiCOLETTi (London)
Tabula Rasa Gallery (Beijing, London)
 

Pretekli dogodek
8. feb. 2024 ob 12:00 in 17:00

Brezplačni vodenji po fotografski razstavi Slovenski punk in fotografija

Ob slovenskem kulturnem prazniku

Ob 12. uri
Zaključno komentirano vodenje s kustosinjo razstave dr. Marino Gržinić (ZRC SAZU) in sodelujočimi avtorji (trajanje: 90 minut)

Ob 17. uri
Javno vodenje po razstavi


Na kulturni dan, 8. februarja, je prost vstop na razstavo Slovenski punk in fotografija.

Zaradi omejenega števila mest so prijave na vodenje obvezne.  
Vljudno prosimo, da pošljete prijavo na e-naslov stiki@cd-cc.si
Udeležba na vodenju je mogoča le s potrjeno prijavo, ki jo boste prejeli po e-pošti. 
 

Slovenski punk in fotografija je velika pregledna razstava, ki povezuje fotografijo z različnimi vidiki slovenskega punk gibanja od leta 1977 do sredine osemdesetih let ter tudi obdobja pred punkom in po njem. Razstava prav tako zajema ljubljansko subkulturno in alternativno sceno v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, vključno s poudarkom na pojavu LGBT+-skupnosti v osemdesetih, s skupino Laibach ter drugim drznim in subverzivnim dogajanjem. 

Razstava omogoča vpogled v pomembno vlogo fotografije pri dokumentiranju in izražanju slovenskega punk gibanja in drugega subkulturnega dogajanja tedanjega časa. Slovenski punk je prispeval k ustvarjanju drzne in provokativne fotografske estetike, ki je prepoznavna in vplivna še danes. Punk je zaznamoval ne samo glasbo, temveč tudi umetnost, modo in življenjski slog. 

Nakup vstopnic

Brezplačni vodenji po fotografski razstavi Slovenski punk in fotografija

8. feb. 2024 ob 12:00 in 17:00
Več terminov

Pretekli dogodek
31. dec. 2023 18:00

Silvestrsko vodenje po razstavi Slovenski punk in fotografija

Z Marino Gržinić in Jovito Pristovšek 

Vabljeni, da na zadnji dan starega leta spoznate razstavo na drugačen način – skozi oči ustvarjalk in raziskovalk obdobja punka na slovenskem – kustosinje razstave dr. Marine Gržinić in njene asistentke dr. Jovite Pristovšek. Vodenje bo zaključilo druženje ob kozarcu pijače. 

Nakup vstopnic

Silvestrsko vodenje po razstavi Slovenski punk in fotografija

31. dec. 2023 18:00
31. dec. 2023 18:00
s kozarcem pijače
Več terminov

10,00 EUR

Pretekli dogodek
8. feb. 2024 17:00

Komentirana in javna vodenja po razstavi Slovenski punk in fotografija

Ob razstavi Slovenski punk in fotografija ponujamo poglobljeni obisk razstave skozi komentirana in javna vodenja:

Komentirana vodenja s sodelujočimi avtorji
•    ponedeljek, 5. februarja, ob 18. uri: s kustosinjo razstave dr. Marina Gržinić in Jovito Pristovšek (ZRC SAZU)
•    četrtek, 8. februarja, ob 12. uri: s kustosinjo razstave dr. Marina Gržinić, Jovito Pristovšek (ZRC SAZU)in avtorji
•    sobota, 10. februarja, ob 18. uri: s kustosinjo razstave dr. Marina Gržinić

Javna vodenja
•    četrtek, 8. februarja, ob 17. uri


Zaradi omejenega števila mest so prijave na vodenje obvezne.  
Vljudno prosimo, da pošljete prijavo na e-naslov stiki@cd-cc.si najpozneje do 14. ure na dan dogodka.
Udeležba na vodenju je možna le s potrjeno prijavo, ki jo boste prejeli po e-pošti. 

 

Vstopnina:

Cena vstopnice: 6, 4* EUR (* za mlajše od 25 in starejše od 65 let in upokojence)
BREZ doplačila za vodenje

 

Nakup vstopnic

Komentirana in javna vodenja po razstavi Slovenski punk in fotografija

5. dec. 2023 18:00
14. dec. 2023 18:00
21. dec. 2023 18:00
4. jan. 2024 18:00
11. jan. 2024 18:00
18. jan. 2024 18:00
25. jan. 2024 18:00
1. feb. 2024 18:00
5. feb. 2024 18:00
8. feb. 2024 12:00
8. feb. 2024 17:00
5. dec. 2023 18:00
14. dec. 2023 18:00
21. dec. 2023 18:00
4. jan. 2024 18:00
11. jan. 2024 18:00
18. jan. 2024 18:00
25. jan. 2024 18:00
1. feb. 2024 18:00
5. feb. 2024 18:00
8. feb. 2024 12:00
8. feb. 2024 17:00
Dušan Gerlica, Vojko Flegar, Tožibabe
Janez Bogataj, Tone Stojko
Siniša Lopojda, Jože Suhadolnik
Kristina Božič, Marina Gržinić, Elena Pečarič, Bogo Pretnar, Jovita Pristovšek, Mladen Romih
s kustosinjo razstave dr. Marina Gržinić, Jovito Pristovšek (ZRC SAZU)
s kustosinjo razstave dr. Marina Gržinić, Jovito Pristovšek (ZRC SAZU)in avtorji
Več terminov

Pretekli dogodek
28. feb. - 18. avg. 2024

Maria Lassnig: Risbe in slike

Prva samostojna razstava Marie Lassnig v Sloveniji

Kuratorja razstave: Peter Pakesch (Maria Lassnig Foundation), Katarina Hergouth (Cankarjev dom)
Arhitektka razstave: Sara Badovinac 

Ob 10. obletnici smrti Marie Lassnig, ene najpomembnejših avstrijskih in mednarodno priznanih umetnic, je v Cankarjevem domu na ogled njena prva samostojna razstava v Sloveniji.

Maria Lassnig  (1919–2014) sodi med osrednje osebnosti evropskega likovnega sveta 20. stoletja, poznana je zlasti po svojih psihološko ekspresivnih avtoportretih in konceptu Body Awareness (zavedanje telesa:  z introspektivnim odkrivanjem resnične narave lastnega stanja je fizična občutja izražala z uporabo umetniških medijev. Številni avtoportreti pričajo o obliki samoanalize, ki se ji je nadvse občutljiva umetnica nenehno izpostavljala. Ker je pustila osebni pečat na več umetniških smereh, velja za eno od utemeljiteljic informela v Avstriji in pionirko ženske emancipacije v svetu umetnosti, v katerem prevladujejo moški. Njeno vizionarsko delo je močno vplivalo na naslednje generacije umetnikov. 

Svetovno slavo je dosegla razmeroma pozno, ko je dopolnila sedemdeset let. Velja za eno najpomembnejših avstrijskih in v svetovnem merilu prepoznavnih umetnic. Na svoji izjemni umetniški poti je ustvarila izjemno bogat slikarski in risarski opus, posvečala pa se je tudi filmskemu ustvarjanju. Njena dela so del zbirk največjih muzejev, kot so MoMA v New Yorku, dunajska Albertina in Stedelijk v Amsterdamu.

Risba je najbližja ideji.
Maria Lassnig, 1992

Razstava v Cankarjevem domu v fokus postavlja risbe, ki predstavljajo tudi najštevilčnejši del njenega opusa in ki jim je umetnica pripisovala velik pomen v svojem ustvarjanju. Zanjo to niso bile skice ali študije, temveč samostojna umetniška dela. 

V Galeriji CD je do sredine avgusta na ogled 78 risb, 4 oljne slike in 2 filma.

Po besedah Petra Pakescha, sokuratorja ljubljanske razstave in direktorja fundacije, ki hrani njeno zapuščino, lahko Mario Lassnig štejemo za eno najvidnejših umetnic poznega 20. in začetka 21. stol., še danes pa ostaja nadvse aktualna, zlasti med mladimi umetniki. »Odločitev za razstavo, osredinjeno na risbe, je prišla ob ugotovitvi, kakšno tehtnost ima ta del njenega opusa, saj prikazuje umetnico najvišje celovitosti in aktualnosti. To bo odlična uvodna predstavitev umetnice v tem delu sveta, ki je tako blizu njenemu rodnemu kraju,« še dodaja Pakesch. 

Moja umetnost se začne z ljudmi in je namenjena ljudem.
Maria Lassnig, 2009 

Ob razstavi je Cankarjev dom izdal obsežen katalog, ki ponudi strokovni komentar o umetniškem delovanju in slogovnem razvoju umetnice s poudarkom na risbi, razstavljena dela pa umesti v njen bogati ustvarjalni opus. V katalogu so objavljeni prispevki avtorjev dr. Tomislava Vignjevića, dr. Claire Hoffman in dr. Petra Assmana; urednica je Katja Ogrin, vodja projektov razstavnega programa Cankarjevega doma.

Spremljevalni program 
Od marca do junija bodo mednarodni strokovnjaki in poznavalci dela in življenja Marie Lassnig v več dogodkih predstavili njeno ustvarjanje. Prvi bo literarni večer ob razstavi Marie Lassnig  (v sredo, 10. aprila 2024, ob 18. uri) v Dvorani Alme Karlin, na katerem bosta spregovorila Lojze Wieser in Barbara Maier – sourednika (tretji sourednik je Peter Handke) knjige Am Fenster klebt noch eine Feder (Založba Wieser, 2023 Celovec), ki govori o literarnem ustvarjanju Marie Lassnig.
 

Cene vstopnic

Vstopnica odrasli: 6 EUR/osebo 
Vstopnica znižana: 4 EUR/osebo (*za mlajše od 25 in starejše od 65 let in upokojence)
Brezplačen vstop: otroci do 12. leta, imetniki EU kartice ugodnosti za invalide, imetniki veljavnih muzejskih kartic.

Javno vodenje: cena vstopnice, BREZ doplačila za vodenje

Šolski obisk (10 ali več oseb):
Vstopnina: 3 EUR/osebo
Vodenje po razstavi: vstopnina + 20 EUR (doplačilo za vodenje)

Skupine odraslih (10 ali več oseb):
Vodenje po razstavi: vstopnina + 20 EUR (doplačilo za vodenje)

Katalog: 20 EUR
Maria Lassnig: Film works: 24 EUR

 


 

katalog

Ob razstavi Maria Lassnig: Risbe in slike je Cankarjev dom izdal obsežen dvojezični katalog (slo/angl.), ki bralcu ponudi strokovni komentar o umetniškem delovanju in slogovnem razvoju umetnice s poudarkom na risbi, razstavljena dela pa umesti v njen bogati ustvarjalni opus. Ob prvi celostni predstavitvi Marie Lassnig pri nas, je del kataloga posvečen tudi biografski predstavitvi njenega življenja in dela. V katalogu so objavljeni prispevki avtorjev dr. Tomislava Vignjevića, dr. Claire Hoffmann in dr. Petra Assmanna.
Obseg: 168 strani
Cena: 20 EUR 

Katalog je na voljo pri Galeriji CD, v Informacijskem središču (blagajni) CD, z naročilom na vstopnice@cd-cc.si ter prek spleta.

 

Nakup vstopnic

Maria Lassnig: Risbe in slike

28. feb. - 18. avg. 2024
Več terminov

6,00 EUR

4,00 EUR * * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI