Pravočasno od doma
V prazničnem decembru je ljubljanski promet še bolj zgoščen kot običajno. Če ne želite zamuditi na prireditev, vam priporočamo, da se od doma odpravite dovolj zgodaj.
Hostnik pa Krečič, KiKi, Belin, Nakána
22. okt.
19. 30 Hostnik pa Krečič
21. 00 KiKi
23. okt.
19.30 Belin
21.00 Nakána
Trajanje posameznega koncerta: 50 minut
Pred koncerti videoprojekcija izbora fotografij s festivalov Godibodi od leta 2009 - 2023 avtorja Bojana Stepančiča.
__
Hostnik pa Krečič
Koncert ob izidu albuma Ljubožerci dvojca Hostnik pa Krečič
Tomaž Hostnik, glas, klavir; Matija Krečič, violina, glas
Pod imenom Hostnik pa Krečič se razgaljata skladatelja, akademsko izobražena ljudska godca, ruralna razgrajača in rahločutna slavčka, Tomaž Hostnik in Matija Krečič. Že ob njunem prvencu Mačahe je tako raja kot kisla smetana svečenikov slovenske kritične misli močno zastrigla z ušesi. V tem ponorelem času se skorajda nikoli več ne zgodi, da bi glasba sama po sebi vzbudila kakršnekoli odzive ob svojem rojstvu in odzvanjala v medijih, kjer bi jo, kot nekdaj, bodisi raztrgali do zadnjega koščka ali pa kovali v zvezde. Hostnik pa Krečič sta s projektom Dvakrat Josip ob spremljavi Simfonikov RTV Slovenija vzorno dokazala, da je z umetnostjo močno razburiti mogoče tudi danes. Njun drugi album Ljubožerci je v glasbenem smislu še nekoliko večji odklon od zvočnih podob, ki bi si jih utegnili priklicati ob besedi »šanson«. Tomaževa izvirna, neizprosna in poetična besedila v suškem govoru, prežeta z dobršno mero črnega humorja in obskurne ljudske metaforike, ter povsem samosvoje uglasbitve v polnosti zažarijo ob brezhibno izdelanih aranžmajih in inštrumentalnih intervencijah enega najuspešnejših skladateljev in aranžerjev mlajše generacije pri nas, Matije Krečiča. Škofjeloški kavboj za klavirjem in prvi bariton trnovskega kora, ki v krvi skriva pohujšljive melodije belokranjskih Romov, vam bosta s svojima krhkima, neponarejenima glasovoma in močno odrsko prezenco pričarala večer, za katerega boste v galeriji spominov zagotovo prisiljeni izbrati posebno mesto. Na dogodku bodo premierno razstavljena tudi dela akademske slikarke Mete Hrovat, ki so nastala v dialogu z novim albumom.
KiKi
Predstavitev Celinkine reizdaje albuma KRiKi
Laetitia »KiKi« Pohl, glas; Nika Trdin, Gala Pregel, spremljevalni glas; Jan Kopač, kitara; Matevž Košutnik, klaviature; Martin Jocif, bobni
Kantavtorica KiKi je svojo avtorsko glasbo prvič predstavila na Slovenski noti 2021, kjer je s pesmijo Punčka iz papirja dosegla drugo mesto in veliko pozornosti na socialnih omrežjih.
Od takrat je s svojim bendom nastopala na veliko alternativnih odrih po Sloveniji, med drugimi na Klubskem maratonu 2022, na festivalu Mesto žensk ter na Plavajočem gradu 2022 in 2023. Radio Študent jo je opisal kot »čarovnico intimnih pripovedk«. KiKi je svojo glasbo maja 2023 predstavila tudi na mednarodnem dogodku na festivalu Druga godba v Cankarjevem domu. Istega leta je bila sprejeta na mednarodni tabor za pisanje pesmi RigaLIVE songwriting v Latviji, zaradi česar se je začela zanimati za mednarodno glasbeno prizorišče. Leta 2024 je nastopila prvič mednarodnem showcase festivalu MENT Ljubljana.
Marca 2023 je KiKi v samozaložbi izdala prvenec KRiKi. Album vsebuje 12 avtorskih pesmi v slovenščini, ki so mešanica popa in folka z elementi elektronske glasbe. Album je bil dobro sprejet tako pri ljubiteljskem občinstvu kot pri glasbeni stroki.
Pred kratkim je izšla tudi najnovejša KiKina skladba Hodi, hodi, ki hkrati tudi napoveduje novo sodelovanje med KiKi in založbo Celinka. Skladba je mešanica Kikinih vokalnih harmonij s spremljevalnimi vokali in plemenskih ritmov producenta Jovice Novkovića, ki ustvarja pod psevdonimom Jovonanovo.
KiKi bo letos pri založbi Celinka v nekoliko daljši obliki izdala album KRiKi in ga predstavila 22. oktobra na priznanem festivalu Godibodi.
Belin
Predstavitev novega albuma Ciganka
Neža Drobnič Bogataj, glas; Klemen Bračko, violina; Miha Kraker, kitara; Vanja Dizdarević; kontrabas; Matej Javoršek, tolkala, bobni
Skupina Belin bo na festivalu Godibodi predstavila album z naslovom Ciganka, ki poboža dušo in zaneti iskre. Prinaša globoka čustvena potovanja, strast zlitja slovanske, balkanske in romske kulture. Besedila večine tradicionalnih romskih pesmi je pevka Neža Drobnič Bogataj priredila in prevedla v slovenski jezik ter opevajo tematike ljubezni, hrepenenja in radosti do življenja.
Neža Drobnič Bogataj, ki je srce skupine, je diplomirana glasbenica, ki že več let navdušuje na slovenski glasbeni sceni. S svojim močnim vokalom in karizmatično prisotnostjo je bila del priljubljene skupine Katrinas, sodelovala je v več projektih z Big bandom RTV Slovenija ter obogatila slovensko glasbeno sceno v številnih sodelovanjih z uveljavljenimi glasbeniki in skupinami. V albumu Ciganka izkazuje vsestranskost s pesmimi, ki se spogledujejo z ljudskimi motivi, prepletenimi z modernimi glasbenimi elementi. Njena strast do glasbe in neprestano raziskovanje novih zvokov odmevata skozi vsak akord in besedo na tem albumu.
Nakána
Predstavitev novega albuma Gozd not
Ana Mezgec, glas, violina; Leon Firšt, klavir; Jošt Lampret, bas; Gašper Peršl, bobni in tolkala; Tilen Stepišnik, kitare, banjo; Aleksander Rogina, violina; Margarita Ulokina, violina; Hana Lavrinc, viola; Zala Vidic, violončelo; Ištvan Tadian, trobenta
Nakána je sveže sestavljena zasedba že uveljavljenih glasbenih ustvarjalcev, ki z glasbo in besedili Ane Mezgec oblikuje živahno zvočno sliko alter šansona.
Prekanjeno uglasbeno poezijo vsakdanjih tematik, ki jo plete iz nitk videnega, slišanega, doživetega ali izmišljenega, Ana v družbi izjemnih glasbenih kolegov podaja edinstveno, da obleka od žanrske pestrosti kar poka po šivih.
Za to nedvomno skrbijo Leon Firšt za klavirjem, Jošt Lampret na basu, Tilen Stepišnik na kitarah in Gašper Peršl za bobni.
Kljub resnosti opevanih priličnih zamislic Nakána v muzikalno dognanih izpovedih s svojim preprostim navdušenjem nad glasbeno in besedno igro kritično, a zavzeto ohranja jezik, živahnost in humor.
Koncert na letošnjem Godibodi festivalu v sodelovanju z založbo Celinka sovpada s promocijo izdaje njihovega prvega albuma z naslovom Gozd not, ki je bil v rahlo širši zasedbi posnet v studiu Metro in z mojstrom Janezom Križajem.
Potovanje skozi na novo razrasli svet razvejanih misli tako na odru z Ano in njeno Nakáno slikajo še člani godalnega kvarteta in gost na trobenti.
__
Festival Godibodi, ki že dobrih 16 let v sodelovanju z Ustvarjalnim poljem Celinka navdušuje ljubitelje glasbe, se v svoji 17. izdaji po bivanju v Stari elektrarni, Lutkovnem gledališču Ljubljana, Hostlu Celica, Hribarjevi dvorani Ljubljanskega gradu in gostovanju pri koproducentih v Sloveniji – seli v Cankarjev dom, hram kulture in umetniških presežkov lokalnih in mednarodnih odrov. V letošnji ediciji Godibodija bomo oktobra v Klubu CD lahko slišali 4 koncerte sveže in raznolike slovenske glasbe. Svežina in raznolikost sta pravzaprav rdeča nit vsakoletnega programa, snovalci, ki prihajamo iz vrst profesionalnih glasbenikov, publiki vsako leto želimo ponuditi novo, kvalitetno glasbo, ustvarjalcem in njihovi glasbi pa odpreti prostor za promocijo iskrivosti in iskrenosti. V Sloveniji je neverjetno veliko izjemno dobrih in zanimivih glasbenic in glasbenikov, vendar tisto, kar pride preko kanalov do splošne javnosti, te kvalitete velikokrat ne odraža, tudi trg je izjemno specifičen, zato je pomembno, da scena hitro odreagira in prispeva, včasih ključni, vetrič v glasbena jadra. Osebno bi si želel festival v prihodnjih letih razvijati z več vsebinami za mlade, družine, tudi multidisciplinarna povezovanja z vizualnimi ustvarjalci, ki smo jih že preizkušali v prvih letih festivala, so bila izjemno zanimiva in so lepo širila polje človeške kreativnosti. Nastopi v živo niso zgolj informacija, so doživetje. V času, ko z informacijsko avtomatizacijo in samoučečimi algoritmi t.i. umetne inteligence prihaja do največjega poenotenja sveta, je treba izostriti predvsem občutek za raznolikost, svežino, kreativnost.
Glasba sprošča tistega, ki igra in tistega, ki posluša, še več, natančno poslušanje je del ustvarjalnega procesa. Glasba se zgodi , ko glasbenik in poslušalec slišita skupaj. Spoštovane poslušalke in poslušalci, drage glasbenice in glasbeniki, lepo vas vabim na 17. festival Godibodi. Želim vam veliko dobrega poslušanja in predvsem slišanja; naj vam glasba ne samo gode, naj vam godi...
Janez Dovč
programski vodja
15,00 EUR
10,00 EUR* * EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence.
dnevna vstopnica
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,