Pravočasno od doma
V prazničnem decembru je ljubljanski promet še bolj zgoščen kot običajno. Če ne želite zamuditi na prireditev, vam priporočamo, da se od doma odpravite dovolj zgodaj.
Predavanja z razpravo.
Gost: dr. Andrew Cutrofello
Na vprašanja bosta odgovarjala dr. Slavoj Žižek in dr. Mladen Dolar.
Andrew Cutrofello je avtor knjige Vse za nič: Hamletova negativnost, ki je pravkar izšla v zbirki Analecta (prev. Marija Zlatnar Moe). Na začetek moderne dobe je mogoče postaviti enega ob drugega emblematična stavka: Hamletov to be or not to be in Descartesov cogito, ergo sum. Kakšna je zveza med njima? Knjiga o Hamletu Andrewa Cutrofella je doslej najbolj temeljita študija številnih zvez med Hamletom in filozofijo – in skorajda ga ni bilo filozofa, ki ne bi v zadnjih stoletjih tako ali drugače vzel Hamleta za svoj ključni primer ali preizkusni kamen. Knjiga ponuja široko razvejano mrežo referenc in prepričljivo pokaže, kako zelo je bil Hamlet vpisan v najbolj žgoča vprašanja novoveške in sodobne filozofije. Čeprav je videti, da je bilo o Hamletu napisano že vse – ni je igre, ki bi spodbudila več komentarjev z vseh koncev –, pa je to vendarle knjiga o Hamletu, kakršne še ni bilo. Avtor bo v predavanju predstavil tudi svoje daljnosežne poglede na Hamleta.
Na vprašanja bosta odgovarjala dr. Slavoj Žižek in dr. Mladen Dolar.
Andrew Cutrofello je profesor filozofije na univerzi Loyola v Chicagu. Med njegovimi številnimi publikacijami lahko izpostavimo: Discipline and critique: Kant, post-structuralism and the problem of resistance (SUNY 1994), The owl at dawn: A sequel to Hegel's Phenomenology of spirit (SUNY 1995), Imagining otherwise: Metapsychology and the analytic a posteriori (Northwestern UP 1997), Continental philosophy: A contemporary introduction (Routledge 2005), Beyond the analytic-continental divide: Pluralist philosophy in the twenty-first century (izd. Jeffrey Bell, Andrew Cutrofello, Paul Livingston, Routledge 2015), Problems of contemporary philosophy: A critical guide for the unaffiliated (skupaj s Paulom Livingstonom, Polity 2015).
V sodelovanju z založbo Društva za teoretsko psihoanalizo – zbirko Analecta