Kultura vsak teden pri vas
Prijavite se na
E-novice cankarjevega doma
Novosti programa, napovedi, zgodbe in zakulisja in druge zanimivosti vsak teden v vašem e-poštnem nabiralniku.
Literarni večer ob izidu romana Dora in Minotaver
Pogovor moderira: Ksenija Horvat
Slavenka Drakulić je ena najuspešnejših in najbolj prevajanih hrvaških avtoric. Z novinarko Ksenijo Horvat bosta govorili o njenem zadnjem romanu Dora in Minotaver (Beletrina, 2021), ki obravnava življenje izjemne ustvarjalke Dore Maar v razmerju s slikarjem Pablom Picassom, enim največjih genijev 20. stoletja. Roman je veličasten portret ženske, ki je po skupnem življenju in idealih s strastnim genijem doživela zlom.
»Pisateljica in novinarka, katere glas pripada svetu.«
(Gloria Steinem)
»Roman o ljubezni in strasti, občudovanju in navdušenju, pa tudi ponižanju, zlomu in obupu glavne junakinje je še eno v vrsti odličnih biografskih del Slavenke Drakulič.«
(Mateja Komel Snoj)
»Slavenka Drakulić je roman Dora in Minotaver pomenljivo naslovila po Picassovi umetnini ter z osrednjim romanesknim motivom ženske odpovedi lastni ustvarjalnosti in sami sebi razgrnila zanimivo sliko brutalnega slikarskega genija, ki je svojo ljubico kot polčlovek pol bik dejansko požrl.«
(Nina Jerman, TV Slovenija)
»Slavenka Drakulič (1949), ena najuspešnejših hrvaških pisateljic, ki se v svojih delih pogosto ukvarja s problematiko ženskih travm, s feminizmom in post¬komunizmom, je s tem romanom, ki naj bi nastal po 'fiktivnih' Dorinih zapiskih, poskušala osvetliti bolečino ženske, ki se je zaradi ljubezenskega razmerja odrekla lastni ustvarjalnosti, hkrati pa je razkrila tudi številne temne plati slavnega umetnika.«
(Renate Rugelj, Bukla)
»Knjiga je prepričljiva tudi zato, ker ne popisuje le njene bolečine in trpljenja, temveč ker v analitičnem, a še vedno tekoče literarnem slogu secira pariško umetniško in intelektualno prizorišče tridesetih let. Dorina številna intimna in profesionalna razmerja se berejo kot vodnik po intelektualni eliti tistega časa, v katerem nastopajo André Breton, Georges Bataille, Man Ray, Jacques Lacan in številni drugi.«
(Simon Popek, MMC RTV SLO)
»Fiktivna avtobiografija, ki bi jo morda celo res lahko napisala Dora Maar, bralec pa se glede na bistroumne interpretacije brez posebnih težav lahko nekoliko spreneveda in si domišlja, da je avtorica ona.«
(Peter Rak, Delo)
»Drakuličeva (v prevodu Mateje Komel Snoj) rahločutno poskrbi za pretresljivo pričevanje o uničujoči moči ljubezni, ki za seboj pusti pravo opustošenje. Picassa portretira realistično, ne da bi mu očitala krutost do ljudi v njegovem življenju, saj se zaveda, da je slikarjeva edina ljubezen umetnost, ki zasenči vse druge vloge: sina, očeta, moža, ljubimca in prijatelja. Ne nazadnje lahko v romanu umetnika spoznamo tudi kot močno blagovno znamko; Picassova vrednost je bila že v njegovem življenju izredna, česar se je tudi sam dobro zavedal.«
(Marketing magazin)
V sodelovanju z založbo Beletrina
Brezplačne vstopnice
V sodelovanju z založbo Beletrina
.... ki boste izvedeli, katere koncerte, predavanja, gledališka in plesna gostovanja in drugo pripravljamo v Cankarjevem domu,