Stereotipi v literaturi, primer: Ženska, ki spi

Avtorski projekt v obliki učne ure za zadnjo triado OŠ in srednje šole

Igra: Tina Vrbnjak
Avtorici besedila: Tina Vrbnjak in Ana Duša
Dramaturgija: Ana Duša
Tehnična podpora: Borut Bučinel
Izvršna produkcija: Mija Špiler
Produkcija: Zavod Margareta Schwarzwald in KUD S. N. G.

Na primeru vsem znanega motiva o uspavani lepotici želimo pokazati, kako pravzaprav vsa literatura odseva mišljenje časa, v katerem je bilo neko literarno delo zapisano in kako pomembno je to zavedanje za njegovo interpretacijo. Kako nam lahko pomaga razumeti razvoj človeške družbe, vendar samo v primeru, da se zavedamo, kako se je miselnost skozi čas spreminjala. 

Izbrali smo pravljico kot žanr, ki ga vsi poznamo, a malokdo ve, da je v nenehnem spreminjanju. V projektu bomo to pokazali skozi konkretne primere zapisov istega pravljičnega motiva, ki ga vsak čas interpretira v skladu s svojim razumevanjem določenega družbenega vprašanja. 

Motiv uspavane ženske (najbolj znane pod imenom Trnjulčica), ki je brez lastnega zavedanja in privolitve objekt moškega poželenja, v sodobnih refleksijah velja za enega najbolj problematičnih. Skozi razvoj motiva od italijanske verzije iz 17. stoletja, kjer je to dejstvo obravnavano humorno, do sodobnih interpretacij, v katerih ženska objektivizacijo odločno zavrača, bodo učenci in dijaki lahko oblikovali lastno stališče do enega ključnih vprašanj sodobne demokratične družbe, hkrati pa bodo skozi konkreten primer razumeli, zakaj je treba vso literaturo brati s kritično distanco do konteksta, v katerem je bila napisana.

Predstava bo vsebovala delno igrano pripoved z razlagalnimi elementi, v katerih bodo učenci in dijaki vabljeni k aktivni udeležbi. Predstavi bo lahko sledila tudi posebna delavnica, kjer bodo slušatelji dobili priložnost, da skozi voden proces v manjših skupinah sestavijo lastno verzijo pravljice.

 
Tina Vrbnjak je končala študij dramske igre in umetniške besede na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Že med študijem je opozorila nase v Barčici za punčke Milene Marković in Robertu Zuccu Bernard-Marieja Koltesa v ljubljanski Drami in od leta 2009 je tudi članica njenega ansambla. Poleg tega je večkrat gostovala v Slovenskem mladinskem gledališču, Gledališču Glej in Cankarjevem domu. Je izrazito avtorska igralka, ki se vlog loteva z jasnim stališčem do sveta. Navdušuje z raznolikostjo igralskega izraza, lucidnostjo in humorjem. Ima status igralke prvakinje. Ustvarila je že nekaj avtorskih projektov, med njimi mokumuzikal Marie Curie – Hystérie,  teatralni pogovorni šov Kako ostanem lepa in svobodna in Alica, nekaj solilogov o neznosnosti časa. Poleg gledališča se posveča tudi filmu in sinhronizaciji risank na TV Slovenija. V zadnjem obdobju je na tem področju najbolj prepoznavna v nadaljevankah Ja, Chef! In Gospod profesor.
Za svoje delo je prejela Nagrado Veljka Marića za najboljšo mlado igralko na 23. Festivalu malih odrov Rijeka, Veliki plan Društva avdiovizualnih igralcev in Nagrado za najboljšo igralko 54. tedna slovenske drame.
 
Ana Duša je dramaturginja, pripovedovalka in pedagoginja, ki se posveča razvoju pedagoških metod z vključevanjem pripovedovanja in fizičnega gledališča). Kot gostujoča predavateljica je na omenjenem področju sodelovala s Filozofsko fakulteto UL, Pedagoško fakulteto UL ter različnimi osnovnimi šolami in gimnazijami. Sodelovala je pri projektu Zavoda Bunker Igrišče za gledališče ter zasnovala in vodila pedagoške procese v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik, Zavodu za prestajanje kazni Ig, Romskem vrtcu Kerinov Grm idr. Poučuje na katedri za govor na ljubljanski Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Od oktobra 2020 je vodja programa Mlado Mladinsko v Slovenskem mladinskem gledališču.
 
Mija Špiler je producentka in soavtorica različnih gledaliških in drugih kulturnih projektov. Pretežno se podpisuje pod produkcijo neinstitucionalnih predstav, pri svojem delu poseben poudarek namenja dobri predpripravi in postprodukciji projektov. V več kot 10 letih ustvarjanja je pomagala zasnovati in realizirati več kot 20 gledaliških predstav, številne med njimi se igrajo še danes. Od leta 2016 je tudi producentka vseh študentskih gledaliških produkcij in drugih projektov na AGRFT ter od leta 2023 tudi visokošolska učiteljica gledališke produkcije na AGRFT.
 

Nakup vstopnic

Termini za šole

10 EUR 
20-odstotni popust pri nakupu vstopnic za skupine iz Ljubljane
25-odstotni popust za skupine od drugod 

Rezervacije: Kristina Jermančič Golc, kristina.jermancic@cd-cc.si
 

23. jan. 10:30
Več terminov
Ivanka

Ivanka

Ivanka
najboljša spremljevalka na prireditve.

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI