Od 6.nov. 2024

Kant 300

Leta 2024 praznujemo 300. obletnico rojstva filozofa, ki morda kot še nihče drug v idejni zgodovini Zahoda ni pustil tako neizbrisljivih misli: Immanuela Kanta. 

To, da boga nismo zmožni dokazati, nam daje svobodo vanj verjeti – ali pač ne (1781); bodimo pogumni, drznimo si razmišljati z lastnim razumom ali pa nas bodo vodili drugi (1784); sočlovek naj nam nikoli ni zgolj sredstvo, ampak zmeraj hkrati tudi cilj delovanja (1792), živimo naj v republikanskih državah, katerih meddržavne odnose bo urejala k večnemu miru usmerjena zveza narodov (1795).  

Brez Kanta, prvega imena razsvetljenske filozofije, čeprav v svojem univerzalizmu sicer tudi ne brez napak, se na te vrednote vsaj od časa francoske revolucije naprej ne bi ne zmogli ne uspeli zanašati, kaj šele da bi se v današnjih premenah svetovnega reda zanje toliko bali. Sta posameznikovo dostojanstvo in svoboda, svetinji liberalnih demokracij, morda res le zahodni kaprici? 

Brez razsvetljenstva v Evropi danes ne bi imeli ne enakopravnosti žensk niti z demokratičnimi ustavami urejenih družb.Razsvetljenstvo je Evropi tlakovalo pot, po kateri je civilizacijsko, kulturno in tehnološko neizmerno napredovala, a je njegovadolžnica še danes: ne samo da je njen na videz sijajni vzpon terjal veliko žrtev po vsem svetu, tudi samega razsvetljenstva še ni dosegla.     

Ob dveh pogovornih večerih z gosti svetovnega pomena v Cankarjevem domu in konferenci v soorganizaciji Goethe-Instituta, Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Cankarjevega doma, ki se bodo ukvarjali z aktualnostjo razsvetljenstva, Kanta ter njegovega pojmovanja vojne in miru, bomo z novembrsko razsvetlitvijo glavnega pročelja naše največje kulturne institucije – Cankarjevega doma – skušali še bolj nazorno prikazati, kako aktualne so razsvetljenske ideje in katere misli tega obdobja so se vpisale v kulturno-politični kanon Evrope. Ideja svetlobne instalacije je, da bo ob Kantu in z njim prikazovala tudi misli avtorjev in avtoric, na katere je königsberški filozof vplival ali pa so iz njegove filozofije izhajali. 

S projektom Mische Kuballa »Kant in drugi ...«, ki bo na ogled od 6. do 20. novembra 2024, želimo pokazati, da sta demokracija in svoboda izražanja neločljivi vrednoti, ohranitev katerih je dolžnost zlasti evropskih držav. Pravzaprav gre za poziv, naj si sprva sploh zamislimo osnovne pogoje za mirno sobivanje ter nato te pogoje tudi zagotovimo in jih uresničimo za vse prebivalce sveta. 

Umetnik se s projektom tesno navezuje na prizadevanja Goethe-Instituta, ki poskuša po vsem svetu s pomočjo jezika in kulturnega sodelovanja povezati narode in države. Predpogoj za to pa je, da si medsebojno pozorno prisluhnemo in skušamo razumeti nasprotno stališče, ter s tem sploh vzpostavimo temelj za nemara celo ognjevite debate, ki smo jim priče v aktualnih diskurzih.  

Morda ni naključje, da je Johann Wolfgang von Goethe, veliki nemški književnik in Kantov razsvetljenski sodobnik, čigar jezikovno-kulturni inštitut, torej Goethe-Institut, praznuje letos v Sloveniji 20. obletnico obstoja, sklenil svoje življenje z besedama »Več luči« (Mehr Licht).  
 

***

Ob dveh pogovornih večerih z gosti svetovnega formata v Cankarjevem domu in konferenci v organizaciji Filozofske fakultete, ki se bodo ukvarjali z aktualnostjo razsvetljenstva, Kanta ter njegovega pojmovanja vojne in miru, bomo z novembrsko razsvetlitvijo glavnega pročelja Cankarjevega doma skušali še bolj nazorno prikazati, kako aktualne so razsvetljenske ideje in katere misli tega obdobja so se vpisale v kulturno-politični kanon Evrope.

Nakup vstopnic

Kant 300

Od 6.nov. 2024
Več terminov

15. - 16. okt.

Klinične študije v pediatrični nevrologiji

CFPN 2024

Nakup vstopnic

Klinične študije v pediatrični nevrologiji

15. - 16. okt.
Več terminov

Registracija /Registration

Registracija

Pretekli dogodek
23. in 24. nov

2. Mednarodna znanstvena konferenca o primarni zdravstveni oskrbi – ISCPC 2023

Medpoklicno sodelovanje in kakovost v zdravstvu
Prireja: Zdravstveni dom Ljubljana v sodelovanju z Medicinsko fakulteta Univerze v Ljubljani

Glavne teme konference:

  • integrirana osnovna zdravstvena nega
  • kakovost in varnost medpoklicnega dela v osnovni zdravstveni negi
  • planetarno zdravje in trajnost v osnovni zdravstveni negi
  • medpoklicno izobraževanje in usposabljanje s simulatorji ter drugimi novimi pristopi
Nakup vstopnic

2. Mednarodna znanstvena konferenca o primarni zdravstveni oskrbi – ISCPC 2023

23. in 24. nov
Več terminov

Registration

24. okt. 09:00

Karierni sejem MojeDelo.com

Prireja: Styria digital marketplaces d.o.o.

Karierni sejem MojeDelo.com je največji in najbolj prepoznaven karierni sejem pri nas, ki na enem mestu združuje najuspešnejše slovenske delodajalce in iskalce zaposlitve; od mladih, ki so še v procesu šolanja, do tistih, ki iščejo novo službo ali novo karierno priložnost. Namen prireditve je pomagati delodajalcem, da pridejo do novih zaposlenih, iskalcem zaposlitve pa ponuditi možnost, da lahko na enem prostoru srečajo delodajalce, ki jih zanimajo, in jim pomagati na poti do uspešne kariere.
 

Kliknite TUKAJ za program sejma.

Nakup vstopnic

Karierni sejem MojeDelo.com

24. okt. 09:00
Več terminov

Vstop prost

28. - 30. sept. 2023

SiNAPSINA nevroznanstvena konferenca '23 (SNC'23)

Nakup vstopnic

SiNAPSINA nevroznanstvena konferenca '23 (SNC'23)

28. - 30. sept. 2023
Več terminov

Kotizacija

20. sept. 2023

AI-SPIRACIJA: Kako in kaj z umetno inteligenco v 2024?

Nakup vstopnic

AI-SPIRACIJA: Kako in kaj z umetno inteligenco v 2024?

20. sept. 2023
Več terminov

Kotizacija

Pretekli dogodek
5. maj 2024 18:00

Irena Pivka, Brane Zorman: Globoka hiša

Zvočni sprehod (16+), 60 min

Zvočno zgodbo Globoka hiša doživljamo ob vodenem sprehodu po vnaprej določeni poti, ki povezuje notranjost stavbe Cankarjevega doma z njeno umeščenostjo v neposredno okolico. Zgodba globoke, potopljene stavbe razpira poglede na arhitekturo Edvarda Ravnikarja in njegovih sodelavcev na gradnjo. 

Avtorja sta v zvočno zgodbo vključila številne citate in misli arhitektov, pa tudi politikov in kulturnikov, povezanih z gradnjo Cankarjevega doma. Prepletata pa jo poezija in dramatika izbranih umetnikov. Subtilen in pomensko večplasten zvočni sprehod, ki v kontekstu sedanjosti orisuje obdobje gradnje in samo arhitekturo stavbe, lahko zavzeto občinstvo obogati z raziskovanjem zapisanih virov in tako dostopa do bolj poglobljenega znanja.

Obvezne prijave na kristina.jermancic@cd-cc.si 
 


Leto 2023 je bilo razglašeno za Ravnikarjevo leto.

Edvard Ravnikar (4. december 1907–23. avgust 1993) velja za najvidnejšega predstavnika slovenske moderne arhitekture. Umetnostni zgodovinarji Nace Šumi, Fran Šijanec in Stane Bernik so ga ocenjevali kot osrednjega arhitekta 20. stoletja po mojstru Jožetu Plečniku.

Arhitekturo je študiral in diplomiral na Dunaju pri arhitektu Jožetu Plečniku, krajši čas (1938–1939) se je nato izpopolnjeval pri znamenitem francoskem arhitektu Le Corbusieru. Po drugi svetovni vojni pa je postal profesor na gradbeni fakulteti v Ljubljani. Leta 1979 je postal redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
Preberite več >>
 

Nakup vstopnic

Irena Pivka, Brane Zorman: Globoka hiša

24. mar. 2024 11:00
5. maj 2024 18:00
24. mar. 2024 11:00
5. maj 2024 18:00
Več terminov

Vstop prost

Število udeležencev na zvočnem sprehodu je omejeno, zato je obvezna prijava na kristina.jermancic@cd-cc.si

Zasnova dela in besedilo: Irena Pivka
Zasnova dela in zvočna kompozicija: Brane Zorman
Glasovna interpretacija: Nada Vodušek, Robert Vrtovšek, Toni Cahunek, Jure Longyka, Nataša Živkovič
Strokovni pregled besedila: dr. Bogo Zupančič, dr. Miloš Kosec
Strokovni pregled tehničnih opisov: Karmen Klučar
Lektura besedila: Melita Silič
 

Cankarjev dom
Pretekli dogodek
30. avg. 2023 09:00

DIGDAKTIKA

Zaključna konferenca projekta Dvig digitalne kompetentnosti

Zaključna konferenca projekta Dvig digitalne kompetentnosti poteka v organizaciji Zavoda Republike Slovenije za šolstvo in ARNES-a..

Program konference bo ponudil tri plenarna predavanja, na katerih bodo vabljeni predavatelji spregovorili o pomenu in vlogi digitalnih strategij VIZ-ov (sodelavci projekta Dvig digitalnih kompetenc), spremembah učnih izkušenj in navad učečih se zaradi uporabe digitalnih tehnologij (dr. Boris Jokić, Institut za društvena istraživanja u Zagrebu) ter o vlogi in podpori umetne inteligence poučevanju in učenju (prof. dr. Blaž Zupan, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko).

Udeleženci konference bodo lahko prisluhnili vzgojiteljem in učiteljem, ki bodo s primeri iz prakse prikazali dejavnosti za vodenje in podporo učečim se pri razvijanju, pridobivanju digitalnih kompetenc. Vsak udeleženec bo dobil tudi prevod okvirja DigComp 2.2 v slovenskem jeziku.

Nakup vstopnic

DIGDAKTIKA

30. avg. 2023 09:00
30. avg. 2023 09:00
Več terminov

Pretekli dogodek
18. sept. - 20. sept. 2023

30. Kvartalno zasedanje Mednarodne komisije za razsvetljavo

Nakup vstopnic

30. Kvartalno zasedanje Mednarodne komisije za razsvetljavo

18. sept. - 20. sept. 2023
Več terminov

Registration fee

Pretekli dogodek
31. mar. 2023

Kulturni bazar 2023

Nacionalno medresorsko strokovno usposabljanje

Program največjega strokovnega usposabljanja na področju kulturno-umetnostne vzgoje Kulturni bazar 2023 vključuje skoraj petdeset dogodkov: predstave, filmske projekcije, predstavitve, predavanja, okrogle mize, delavnice in vodenja po razstavi, ki jih namenjamo strokovnim delavkam in delavcem ter študentkam in študentom z različnih področij (vzgoje in izobraževanja, kulture, kmetijstva in prehrane, zdravstva, sociale, okolja in prostora …). 

Osrednja tema bo Ustvarjalnost za trajnostni razvoj. Skozi program se bomo spraševali, kaj je trajnostni razvoj, kako ga razumemo v polju kulture in umetnosti, kakšno mesto imata kultura in umetnost pri ustvarjanju trajnostne prihodnosti, kaj je in bo v prihodnje sploh vredno vedeti in znati ter kaj in kako poučevati za prihodnost? Plenarna govorka bo dr. Polonca Lovšin, arhitektka in umetnica, s predavanjem Ne le za dobro ljudi, temveč vsega planeta. Dr. Gregor Torkar, Pedagoška fakulteta UL, pa nas bo nagovoril  s predavanjem Ko bo prišla pomlad: vzgoja in izobraževanje za trajnostno prihodnost. Kulturni bazar bomo sklenili s koncertom Prebujanja, glasba za zveneče kamne in trobento, v okviru glasbeno-kiparskega projekta Zven kamna, ki je nastal s sodelovanjem Slovenskega tolkalnega projekta in akademske kiparke Alenke Vidrgar.

Na brezplačno strokovno usposabljanje se prijavite z e-prijavo, ki jo najdete na https://kulturnibazar.si/. Zaradi učinkovitejše organizacije, pa tudi zaradi omejitev udeležbe na posameznih dogodkih, prijavo posredujte čim prej, najpozneje do 24. marca 2023. Izpolnjena in poslana e-prijava je vaša vstopnica na izbrane dogodke, hkrati pa vam omogoča pridobitev potrdila o udeležbi na strokovnem usposabljanju.

Jubilejni, petnajsti Kulturni bazar pripravljajo Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Zavod RS za šolstvo v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvom za zdravje, Ministrstvom za naravne vire in prostor, Andragoškim centrom Slovenije ter CMEPIUS-om pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. Izvršni producent prireditve je Cankarjev dom v Ljubljani. Medijski partner dogodka je 3. program Radia Slovenija – program Ars. 

Nakup vstopnic

Kulturni bazar 2023

31. mar. 2023
31. mar. 2023
Več terminov

© Cankarjev dom

Piškotki   Produkcija ENKI